سرخط خبرها
خانه / مرامنامه

مرامنامه

بسم الله الرحمن الرحیم

«نَحْنُ نَقُصُّ عَلَیْکَ نَبَأَهُمْ بِالْحَقِّ إِنَّهُمْ فِتْیَهٌ آمَنُوا بِرَبِّهِمْ وَ زِدْناهُمْ هُدى وَ رَبَطْنا عَلى‏ قُلُوبِهِمْ إِذْ قامُوا (کهف – ۱۳و۱۴)»

(پیش نویس) مرامنامه تشکل مردمی “فتیه”

نام تشکیلات ؛ تشکل مردمی فتیه می باشد .

هدف تشکیلات ؛ تبدیل گفتمان انقلاب اسلامی به گفتمان برتر در سطح شهر مشهد می باشد . طبیعتا لازمه رسیدن به این هدف آن است که کارآمدی این گفتمان در مقایسه با دیگر گفتمان ها اثبات شود . به نظر ما ، گفتمان انقلاب اسلامی (همان گفتمان اسلام ناب به قرائت مرحوم امام خمینی-رحمه الله علیه-) قادر به اداره تمام جهان در تمام زمینه ها می باشد . ما بر این عقیده ایم که برای اینکه بتوانیم اسلام ناب را در سطح جهان ترویج کنیم ، قدم مقدماتی این است که این گفتمان در سطح جامعه خودمان ترویج و کارآمدی اش اثبات شود (مرحله جامعه اسلامی در سیر مراحل تمدن سازی نوین اسلامی) . لذا ما با توجه به توانایی مان سعی میکنیم که این گفتمان را (در مجال های مختلف سیاسی ، علمی ، اقتصادی ، فرهنگی) در سطح شهر مشهد ترویج کرده ، کارآمدی این گفتمان را اثبات کنیم.

مخاطب –جامعه هدف- تشکیلات ؛ همان طور که مشخص شد ، توده مردم مشهد می باشند .

دو اصل محوری تشکیلات ؛

یک ؛ این است که روش ما در ترویج گفتمان ، فعال کردن توده ی مردمِ دغدغه مند است . توضیح اینکه ما بر این عقیده ایم که استعداد ها و ظرفیت های آماده به کار و خفته بین مردم زیاد است. مجموعه ای لازم است که این ظرفیت های خفته را شناسایی کرده ، و تهییج به فعالیت بکند . ما می گوییم که اگر در هر حوزه علمیه ای ، دانشگاهی ، مسجدی ، هیئتی ، پایگاه بسیجی یا هر جای دیگر، دو یا سه نفر جوان مومن و دغدغه مند نسبت به انقلاب باشند ، باید همین چند نفر را شناسایی کرد ، تعلیم داد و همان هارا تبدیل به یک هسته مقاومت در همان مکان بکنیم . لذاست که یکی از اصول اساسی این است که روش ما برای گفتمان سازی ، تشکیل هسته های مقاومت می باشد.

دو ؛ هرچند هدف ما گفتمان سازی است ولی عقیده داریم کسانی که میخواهند گفتمان را ترویج کنند – هسته های مقاومت- نباید صرفا ابزاری باشند تا بوسیله انان گفتمان خودمان را حاکم کنیم. ما معتقدیم که باید به هسته های مقاومت – که بازوان اجرایی ما هستند- با دید تربیتی نگاه شده و به رشد ایشان اصالت بدهیم. ما نمیخواهیم به هر قیمتی که شده است به هدفمان برسیم. بازوان اجرایی مان باید نسبت به حرفی که میخواهند ترویجش بدهند ، کاملا آگاه و بصیر باشند ، بنابراین ناگزیر باید آموزش ببینند و تربیت شوند.

فعالین تشکیلات ؛ هر آن کسی است که می خواهد برای انقلاب فعالیت کند و به گفتمان اسلام ناب به قرائت مرحوم امام خمینی-رحمه الله علیه- ایمان دارد . ضمنا باید هدف و اصول اساسی مجموعه را پذیرفته باشد. لذاست که فعالین ستاد ما محدود به عده ی خاصی نیستند . محور جمع شدن ما، عقیده و آرمان مشترک است نه چیز دیگر .

جلسات ثابت تشکیلات ؛ این جلسات که به طور منظم، در طول سال برگزار میشود ، در حقیقت محفلی است برای اینکه اعضای مجموعه جمعی ایمانی تشکیل داده ، تربیت اخلاقی و سیاسی شوند ، تجربه های خود را به یکدیگر منتقل کنند ، و ان شاءالله بتوان از دل همین جلسات ، کار اجرایی تولید کرد.

نظام ساختاری تشکیلات ؛

شورای مرکزی :  وظیفه این شورا ، سیاست گذاری و تصمیم گیری نهایی برای کل مجموعه میباشد. شورا تشکیل شده از اعضای حقیقی و حقوقی است . (اعضای حقوقی : مسئول تشکیلات ، مسئول جلسات و مسئولین کارگروه ها) از اعضای حقیقی هم به فراخور احتیاج و توسط مسئول تشکیلات در جلسات شورای مرکزی استفاده میشود.

کارگروه ها : وظیفه کارگروه ها ، نه دخالت مستقیم در کارهای اجرایی و عملیاتی ؛ بلکه جهت دهی و پشتیبانی از هسته های مقاومت است . یعنی کارگروه وظیفه ی اولیه اش این نیست که خودش عملیات بکند ، بلکه این است که با توجه به پتانسیلی که هسته های مقاومت دارند ، آن ها را حمایت و هدایت کند(این هدایت در همه زمینه های ممکنه است، ولی هدایت فکری و محتوایی از مهم ترین جنبه های ان بحساب می آید). بدیهی است که هر کارگروه ، در حیطه ی کاری خودش ، با هسته ها ارتباط دارد (مثلا کارگروه اقتصاد ، هدایت اقتصادی هسته ها را بعهده دارد و کارگروه سیاست ، هدایت سیاسی و…)

هسته های مقاومت : بازوان اجرایی کار هستند. دو حالت متصور است :

هسته های بالفعل ؛ که همین الان فعالیت دارند . سیاست مجموعه نسبت به این هسته ها ، هم جهت کردن انان است با دغدغه های مجموعه

هسته های بالقوه ؛ که میتوانند فعال شوند. سیاست مجموعه این است که این ها را در همان محلی که فعالیت و تاثیر گذاری دارند فعال کرده و تبدیل به بازوی اجرایی کار بکند.

به یاری خدای توانا

شهریور- ۱۳۹۳

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *