سرخط خبرها
خانه / فعالیت ها / طرح وحدت / گزارش “طرح وحدت” تشکل مردمی فتیه

گزارش “طرح وحدت” تشکل مردمی فتیه

هدف این بود : عمق بخشیدن به دید جریان حزب الله در رابطه با با بحث وحدت بین مذاهب. به عبارتی دنبال این نبودیم آنهایی را که در مسیر خلاف وحدت حرکت میکنند ، به صراط مستقیم بازگردانیم، بلکه دنبال عمیق کردن نگاه ها و تحلیل های همان هایی بودیم که خود را تابع سیاست های انقلاب و حرف های رهبری میدانستند.

گزارش اجمالی از اهداف و برنامه های ستاد مردمی فتیه در طرح “وحدت” :

 

تقریبا یک ماه و نیم قبل از فرارسیدن هفته وحدت در شورای مرکزی تصمیم گرفته شد عملیاتی اجتماعی با موضوع وحدت بین مذاهب را شروع کنیم.

کار کلید خورد ؛

fileattach20121210163229004636

هدف این بود : عمق بخشیدن به دید جریان حزب الله در رابطه با با بحث وحدت بین مذاهب. به عبارتی دنبال این نبودیم آنهایی را که در مسیر خلاف وحدت حرکت میکنند ، به صراط مستقیم بازگردانیم، بلکه دنبال عمیق کردن نگاه ها و تحلیل های همان هایی بودیم که خود را تابع سیاست های انقلاب و حرف های رهبری میدانستند.

با توجه به این هدف، دو طیف جامعه را هدف خود قرار دادیم :

  • توده ی مردم انقلابی و مسجدی (آنهایی که خودشان را ذیل انقلاب اسلامی تعریف کرده و حرف های رهبری را مقبول دانسته و خود را تابع حساب میکنند- نه آن دسته که به هر دلیلی در جریان های تفرقه قرار گرفته اند.)
  • آن قشر از طلبه ها و روحانیونی که وظیفه ی خودشان را تبلیغ اندیشه های انقلاب اسلامی میدانند (نه آن دسته روحانیونی که منادی جریان های ضد وحدت بوده و یا مسئولیت خاصی در قبال جمهوری اسلامی بر دوششان احساس نمیکنند)

تیم محتوایی عملیات (که از آقایان : مالدار-نماینده مدرسه علمیه شهید شفیعی- ، سورگی-نماینده مدرسه علمیه انوارالصادق- ، میرزایی-نماینده مدرسه علمیه حضرت مهدی- و شمسی-نماینده مدرسه علمیه شهید صدوقی- تشکیل شده بود) سه محور محتوایی را انتخاب کردند :

– مفهوم شناسی وحدت

– ضرورت شناسی وحدت (مخصوصا در فضای شهر مشهد)

– جریان شناسی و معرفی کردن گروه ها ی تفرقه (فاش کردن عقائد و مبانی فکری آنها ، معرفی کردن شیوه های ارتباطی و نیروگیری شان و…)

در کنار تیم محتوایی ، گروه دیگری متصدی بحث شبکه سازی و امور مالی بودند (به مسئولیت آقایان سفرکرده و سخن لطیف). با پیگیری های اعضای مجموعه و همکاری های فوق تصور مدیر کل و معاونین سازمان تبلیغات اسلامی خراسان-خدا همه شان را خیر دهد- کل هزینه ی پروژه را سازمان تبلیغات متصدی و به این پروژه بودجه ای نزدیک به ۸ میلیون اختصاص دادند.

اما در بخش شبکه سازی – که شاید از مهم ترین دستاورد این عملیات بود- تعداد نزدیک به ۴۰ مسجد حاشیه شهر مورد نظر قرار گرفته شد. این ها مساجدی بودند که مبلغان رسمی سازمان تبلیغات ، مستقر در آنها بودند . بعد از اینکه محتواها آماده ی توزیع شد ، هریک از بچه ها مسئول ارتباط با چند مسجد شد. که وظیفه اش در قبال هر مسجد این بود: ضمن معرفی مجموعه و برنامه ها ، محصولات تولیدی را درا ختیار امام جماعت یا پایگاه بسیج انجا قرار دهد. (هم اکنون آمار دقیق و ریز و درشت ان مساجد –تقریبا- موجود است)

در این پروژه به دلیل اینکه ایام امتحانات اعضای دانشجو بود لذا بیشتر از اعضای طلبه استفاده شد. هرچند دانشجویان نیز حضور داشتند.

و یادآوری این نکته هم لازم است برای اینکه اعضای تشکل درباره این موضوع (نگاه انقلاب اسلامی به مقوله وحدت بین مذاهب اسلامی) اطلاعات بیشتری بدست آورند ، چندین جلسه از جلسات جمعه شب های فتیه اختصاص داده شد به موضوعاتی با محوریت وحدت .(مباحثی از قبیل : جریان شناسی گروه های تفرقه در مشهد- جریان شناسی تقریب مذاهب- سیره عملی و نظری ائمه اطهار در برخورد با اهل سنت- آمار میدانی از وضعیت اهل سنت مشهد و…)

و اما کارهایی که انجام شد :

طراحی دو شماره نشریه (البته یک شماره ی آن به مرحله نهایی نرسید-هرچند محتوایش آماده بود-) (مخاطب نشریه فقط حوزات علمیه و ائمه جماعات بودند. به مردم مسجدی نشریه ندادیم)

طراحی چند شماره تراکت (آ۵)

برگزاری نمایشگاه عکس

مصاحبه با چندنفر از علمای مشهد (حجج اسلام آقایان پژمانفر ، اخلاقی ، نخاولی ، وکیلی-شیخ محمد حسن-)

جمع آوری صوت ها و کلیپ های مرتبط با موضوع (همه در یک لوح فشرده جمع آوری شد و در اختیار مساجدی که امکان استفاده کردن داشتند قرار داده میشد)

همچنین تصمیم گرفته شد همایشی برگزار شود با عنوان: بزرگداشت شهدای اهل سنت مشهد. تا نقاط مثبت قابل قبولی جلو رفتیم ولی بنا به دلایلی –در راس همه ان ها ، کم کاری!- به سرانجام نرسید. (حتی خانواده ی شهدای اهل سنت شناسایی شدند ، مکاتبات و صحبت های اولیه با سازمان فرهنگی شهرداری انجام شد و انها نهایتا موافقت کردند ، حتی با یکی از خانواده های شهدای اهل سنت مصاحبه گرفته شد و … . ولی آن کاری که باید میشد ، نشد)

نقطه ی مثبت دیگر این پروژه همکاری فتیه با اعضای تشکل بود . و در این همکاری و جلسات مشترک ، هم از لحاظ فکری و علمی و هم از لحاظ عملیاتی و اجرایی، مشورت های کارسازی از این بزرگواران – که تجربه های زیادی در زمینه فعالیت های جهان اسلام داشتند- گرفتیم .

از کارهای مشترکی که دو تشکل قصد انجامش را داشتند ، استفاده از ظرفیت عظیم حلقه های صالحین مساجد بود. قرار شد با حاج آقای نظافت – استاد حلقه های صالحین استان- صحبت شود و رضایت ایشان را کسب کنیم که موضوع حلقه های صالحین ماه انتهایی به هفته وحدت را به سمت همین موضوع سوق دهیم. ایشان هم در ابتدا موافقت کردند ولی  هنگام نهایی شدن، گرفتار پیچ و خم های اداری و سازمانی شد . این کارهم تا مراحل خوبی پیش رفت حتی یکی از روحانیون محترم تشکل…. ، زحمت کشیدند و درس نامه ای طراحی کردند تا در اختیار مسئول حلقه ها  قرار داده شود. (لازم به ذکر است که همایش بزرگداشت شهدای اهل سنت را هم میخواستیم مشترکا انجام دهیم که متاسفانه به مقصد نرسید)

همچنین ببینید

تجمع دانشجویان در صحن قدس

تجمّع جوانان و مردم مشهد در صحن قدس رضوی در روز دانشجو

پنج شنبه 16آذر، مصادف با روز دانشجو و درپی گستاخی جدید رئیس جمهور آمریکا درباره …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *