سرخط خبرها
خانه / فعالیت ها / باشگاه همیاران اقتصادمقاومتی / گزارش کار نمایشگاه ایران مقتدر

گزارش کار نمایشگاه ایران مقتدر

 

در هر روز میانگین ۱۵ نفر از اعضای فتیه درگیر کارها بودند: از غرفه داری گرفته تا نورپردازی فضای نمایشگاه ، طراحی و دکور سن ، اجرای تئاتر، نظافت و بهداشت فضای نمایشگاه ، دعوت مردم به داخل نمایشگاه، تدارکات و پشتیبانی، درگیری و ارتباط فرسایشی با معاونت فرهنگی سپاه ناحیه مالک –که هرچند قرار بود حامی ما باشد و باری از دوشمان بردارد، ولی متاسفانه خودش تبدیل به باری مضاعف شد! – و…

• گزارش کار: نمایشگاه ایران مقتدر

• انعکاس در: shahidnews.com  shahrara.com  basarnews.ir  khorasannews.com

• تاریخ عملیات: شهریور ۱۳۹۴

• کارت همیار اقتصادی: دانلود


بسم الله الرحمن الرحیم

نمایشگاه ایران مقتدر را می توان به عنوان مهم ترین فعالیت قرارگاه هسته ای فتیه برشمرد.

مسئولیت نمایشگاه برعهده ی برادر علی اسکندری (دانشجوی رشته  عمران دانشگاه سبزوار) بود.

نمایشگاه ایران مقتدر از تاریخ ۱۲ لغایت ۱۷ شهریور، در مکان چهارراه شهداء به سمت حرم مطهر(جنب پروژه تجاری امید) و با همکاریِ نا امید کننده ی معاونت فرهنگی سپاه ناحیه ی مالک برگزار شد.

نمایشگاه را در یک کلام این طور می توانیم بیان کنیم : “ایران مقتدر”، ترجمان مردمی برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بود.

متاسفانه نخبگان مشهدی آن کاری را که در مقابل برجام باید انجام می دادند، ندادند. اهمال شد!

فعالیت های هسته ای معدود تشکل هایی که اندک دغدغه و تحرکی از خودشان نشان دادند (که خدایشان خیرشان دهد) ، از سطح نخبگان تجاوز ننموده و به متن مردم سرازیر نکرد؛ یا حداقل بسیار بسیار محدود رسید.

نمایشگاه “ایران مقتدر” می خواست تا حد توانش، از فرصت بوجود آمده استفاده کند و یک سری نکات را با مردم در میان بگذارد.

ما نمیخواستیم خیلی درباره جزئیات متن پرابهام و طولانی برجام صحبت کنیم.

می خواستیم درباره ی یک سری کلیات و اصول پایه ی جمهوری اسلامی، ارائه ی برنامه کنیم تا تذکر و یادآوری باشد؛ برای خودمان و هم شهری هامان.

کلیاتی که اگر حواسمان را جمع نکنیم ممکن است از یادها بروند. و از یاد رفتن این کلیات به مراتب خسارت بار تر است از محدودیت هایی که در جریان برجام متحمل آنها شدیم.

“ایران مقتدر” از بعد ظهر هر روز کارش را شروع می کرد و تا تقریبا سه ساعت بعد از اذان مغرب ادامه داشت.

برنامه ی کلی نمایشگاه بدین گونه بود :

راه اندازی پنج غرفه با موضوعات : اقتصاد مقاومتی ، استکبار ستیزی ، انرژی هسته ای ، فروش کالای داخلی و کودکانه.

اجرای برنامه تئاتر و سخنرانی کوتاه بعد از نماز مغرب.

اما چرا این سه غرفه با این موضوعات ؟:

ما اقتصاد مقاومتی را راه حل اصلی حل مشکلات اقتصادی کشور می دانستیم (/یم)؛ لذا در “غرفه اقتصاد مقاومتی” سعی در تبیین منطقی و علمی اقتصاد مقاومتی داشتیم.

ما استکبار ستیزی را نسخه ی بی بدیل و همیشگی جمهوری اسلامی ایران می دانستیم (/یم)؛ لذا در غرفه      “کدخدا ستیزی” جنایات آمریکا را بیان می کردیم ؛ چه علیه ما، چه  علیه برادرانمان.

ما انرژی هسته ای (که موضع نزاع فعلی جمهوری اسلامی با ابرقدرتهای پوشالین بود) را یک انرژی سودمند برای حال و آینده ایران می دانستیم (/یم)؛ نه انرژی پرهزینه و کم مصرف که بیخود بخاطر آن خودمان را با ابرقدرت نماها درگیر ساخته ایم و متحمل خسارت های آن شده ایم. لذا در غرفه ی “غنی سازی ذره ها” از کاربرد ها و فواید انرژی هسته ای می گفتیم.

در غرفه ی “از این جیب به آن جیب” (غرفه فروش کالای ایرانی) ، کالای تحریر ایرانی می فروختیم. تمرین عملی همان حرف هایی که در غرفه ی کنارش (اقتصاد مقاومتی) با مردم در میان می گذاشتیم!

“غرفه ی کودکانه” هم مناسب کودکان طراحی و برنامه ریزی شده بود.

از تئاتر استفاده کردیم. هنر همیشه عمیق ترین و طولانی ترین مطالب و نظریات را در ساده ترین و قابل درک ترین قالبها، در جان مخاطبش می ریزد. تئاتر با موضوع استکبار ستیزی بود… . برنامه ی اجرای تئاتر بعد از نماز مغرب بود و معمولا در هر شب دوبار اجرا میشد.

بعضی شب ها سخنران هم داشتیم. ولی از ۲۰ دقیقه تجاوز نمی کرد.

در هر روز میانگین ۱۵ نفر از اعضای فتیه درگیر کارها بودند: از غرفه داری گرفته تا نورپردازی فضای نمایشگاه ، طراحی و دکور سن ، اجرای تئاتر، نظافت و بهداشت فضای نمایشگاه ، دعوت مردم به داخل نمایشگاه، تدارکات و پشتیبانی، درگیری و ارتباط فرسایشی با معاونت فرهنگی سپاه ناحیه مالک –که هرچند قرار بود حامی ما باشد و باری از دوشمان بردارد، ولی متاسفانه خودش تبدیل به باری مضاعف شد! – و…

از بهترین برنامه هایی که در طول یک هفته ی نمایشگاه برگزار شد، جشن رونمایی از “باشگاه همیاران اقتصاد مقاومتی” بود.

طرح توزیع کارت همیار اقتصاد مقاومتی از همان روزهای اول نمایشگاه در غرفه ی کودکانه برقرار بود. ولی به این نتیجه رسیدیم تا طی یک ویژه برنامه، از کارت همیار، بصورت رسمی تری رونمایی کنیم.

جشن تکلیف آرمیتا مصلی نژاد بهانه ی خوبی بود!

قرار شد در طی جشنی با حضور آرمیتا مصلی نژاد و دختران شهید بختی(شهید مدافع حرم ایرانی) و دعوت از خبرگزاری های استانی و ملی ، به صورت نمادین، شروع فعالیت “باشگاه همیاران اقتصاد مقاومتی” را اعلام نمائیم.

برنامه ی مفصلی شد. هرچند آرمیتا در جشنمان حاضر نبود، ولی دختران عفیفه وهمسر محترمه و مکرّمه ی شهید بختی –رحمه الله علیه- بر سرمان منّت گذاشته و زینت بخش جشنمان شدند.

برنامه ی شب جشن، متفاوت از شب های دیگر نمایشگاه شد:

توزیع کارت، قول نامه (بخوانید: عهدنامه) و حمایل همیاران اقتصاد مقاومتی برای کودکان حاضر در جشن

حضور خانواده ی شهید بختی

حضور حجت الاسلام و المسلمین پژمانفر-نماینده محترم مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی- و جناب آقای حاج خلیل موحد –نماینده شورای اسلامی شهر مشهد-

دعوت از خبرگزاری های استانی و ملی

اجرای برنامه ی گروه سرود و گروه تئاتر

جشن نور افشانی

الحمدلله خیلی خوب شد. با اینکه کل برنامه ریزی و اجرای جشن، کمتر از ۲۴ساعت طول کشید (از زمان طرح ایده تا پایان جشن نهایت یک روز طول کشید!) ولی خیلی راضی کننده بود. شروع بسیار خوبی بود برای ادامه ی طرح گفتمان ساز “همیار اقتصاد مقاومتی”…

بر این عقیده بودیم (و هستیم) که با شروع و ادامه ی طرح “همیاران اقتصاد مقاومتی” گامی بسیار مثمر ثمر در ترویج گفتمان اقتصاد مقاومتی برداشته ایم.

نمایشگاه ایران مقتدر و باشگاه همیاران اقتصاد مقاومتی بازتاب رسانه ای خوبی هم داشت؛ روزنامه ی خراسان(رضوی)، روزنامه ی شهرآرا (شهرآرا محله-منطقه ثامن)، خبرگزاری فارس، و خبرگزاری های متعدد دیگر، خبر نمایشگاه را انعکاس دادند.

همزمان با به اتمام رسیدن “ایران مقتدر”، ما نیز به یکی از مهم ترین اهدافمان رسیدیم : بچه های فتیه دوباره خودشان را باور کردند. دوباره و چندباره دیدند که اگر بخواهند، می توانند.

والسلام علیکم و رحمه الله.

همچنین ببینید

تجمع دانشجویان در صحن قدس

تجمّع جوانان و مردم مشهد در صحن قدس رضوی در روز دانشجو

پنج شنبه 16آذر، مصادف با روز دانشجو و درپی گستاخی جدید رئیس جمهور آمریکا درباره …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *