سرخط خبرها
خانه / مکتوبات / بسته محتوایی و جزوه / جزوه مطالعاتی «تبلیغ و نیازهای جامعه اسلامی»

جزوه مطالعاتی «تبلیغ و نیازهای جامعه اسلامی»

همیشه ارتباط متقابل بین مردم و علما اصلی اساسی بوده است ؛ برای مردم و علما. از همان اول ورودمان به حوزه ی مقدسه علمیه به ما چنین سفارش میکردند ؛ سفارش به ارتباط رو در رو و مستقیم و بی واسطه با مردم. ما را غم خوار و همراه و یاور امت معرفی می کردند. و ما هم باورمان آمد ؛ آری ما باید امام این امت باشیم : واجعلنا للمتقین اماما.
شان امامت شان رهبری است . امامت یعنی ایصال الی المطلوب …

• موضوع: تبلیغ و نیازهای جامعه اسلامی

• تالیف: کارگروه اقتصادمقاومتی تشکل مردمی فتیه

• انعکاس در: www.ido-kh.ir

• پی دی اف: دانلود


در ادامه گزیده ایی از مطالب این جزوه را خواهید خواند:

می توان ادعا کرد که در زمان غیبت هیچ حرکت اصلاحی و هیچ نهضت اسلامی شکل نگرفته است الا اینکه علمدار و جلودار آن نهضت و جنبش علمای دینی بودند. و اگر هم بعضا عده ای غیر از علمای دینی رهبران نهضتی بوده اند، خود را به نحوی از انحاء وابسته و مرتبط با سلسله جلیله علما میکردند. مردم نیز به چنین چیزی عادت کرده اند. همیشه پشت سر علما حرکت میکنند. تاریخ خود گواه بر این ادعا است . و این همان چیزی است که شریعت مقدسه بر عهده ی علما و مردم گذاشته است. به علمای عامل دستور رهبری جنبش های اصلاحی و به مردم دین باور دستور تبعیت از ایشان فرموده است.

همیشه ارتباط متقابل بین مردم و علما اصلی اساسی بوده است ؛ برای مردم و علما.
از همان اول ورودمان به حوزه ی مقدسه علمیه به ما چنین سفارش میکردند ؛ سفارش به ارتباط رو در رو و مستقیم و بی واسطه با مردم. ما را غم خوار و همراه و یاور امت معرفی می کردند. و ما هم باورمان آمد ؛ آری ما باید امام این امت باشیم : واجعلنا للمتقین اماما
شان امامت شان رهبری است . امامت یعنی ایصال الی المطلوب

آنچه شارع مقدس بعهده ی سلسله جلیله علما گزارده و آنچه جماعت مومنین از حوزه های مقدسه علمیه توقع داشته و دارند، این بوده و هست که در زمان حاکمیت طاغوت تمام همّت علمی و عملی خود را متوجه تشکیل حکومت اسلامی و در زمان حاکمیت دین مبین، خرج در پیشبرد و تعالی نظام اسلامی بنمایند.

مومنین به اسلام ناب محمدی -صلی الله علیه و اله- بر این عقیده اند که بزرگترین معروف، تشکیل حکومت اسلامی است. و از آن طرف نیز بزرگترین منکر، تن دادن به  حاکمیت طاغوت می باشد.
و با همین مناط بر این عقیده اند که بزرگترین معروف – در زمان حاکمیت شریعت مقدسه- کمک به پیشرفت و توسعه ی نظام اسلامی است. در نتیجه بزرگترین منکر نیز،  بی تفاوتی و معارضه با نظام اسلامی می شود. و این، ادعایی گزاف نیست. اندکی دقت و تامل نیاز دارد … .

اگر قرار شد حوزه های علمیه علمداران اصلاحات اجتماعی باشند و اگر قبول کردیم بزرگترین معروف ، کمک به پیشرفت نظام اسلامی است ، رفع نیاز های نظام اسلامی مهم ترین وظیفه ی حوزات علمیه می شود. و از صدر تا ذیل حوزه مقدسه علمیه باید وقف در این منظور شوند. آری! ما بر این عقیده ایم که نیازهای جامعه ی اسلامی؛ الاهم فالاهم ، وظایف و مسئولیت های حوزه ی علمیه است؛ الاقدم فالاقدم .

از همان ابتدایی که با اصول فقه آشنا شده و پای خوان با برکت آیت الله سبحانی –کثر الله امثاله- «الموجز » را درس می گرفتیم، به گوشمان فرو کردند که اصول فقه جنبه ی آلیت دارد؛ نه مطلوبیت . اساتیدمان – حفظهم الله- می فرمودند که اصول را تا آنجایی لازم دارید که در فقه به کارتان بیاید و هرجا متوجه شدید مباحث اصولی  ثمره ای در فقه و استنباطات فقهی ندارد ، همان جا حد یقف مطالعات و تتبّعات اصولی تان باشد.

این طور به ذهنمان می آمد که اگر اصول جنبه ی آلیت برای فقه دارد ، لابد خود فقه مطلوبیت دارد؛ فقه برای فقه . یا اگر خیلی مترقی و روشنفکر مآبانه برخورد می کردیم می گفتیم : فقه نه برای فقه ، که برای رفع تحیرات مکلفین . لکن استاذ الفقهاء و المجتهدین ، زعیم المله و الدین ، آیت الله العظمی امام خمینی –طاب ثراه- افق متفاومتی را به روی ما گشود. امام خمینی فرمودند : “حکومت در نظر مجتهد واقعی ، فلسفه عملی تمامی فقه در تمامی زوایای زندگی بشریت است” ) پیام تاریخی امام خمینی به طلاب و روحانیون؛ ۶۷/۱۲/۱۳

امام بزرگوار ما به رهروان طریق هدایت و امامت مسلمین فرمود که فلسفه ی عملی فقه ، نه صرفا پاسخگویی به سوالات مکلفین، که پاسخ به سوالات مکلفین و جامعه اسلامی است. و ما با صراحت و قاطعیت به این نظر رسیدیم که فقه هم جنبه ی آلیت دارد ، وسیله ای برای اداره ی حکومت اسلامی الغرض! آیا الان حوزه ی علمیه -صدرا تا ذیلاً- ، ممحّض در اداره ی شئون جامعه ی اسلامی است ؟ به نظر ما حوزه های علمیه هنوز رهبری ایدئولوژیک جمهوری اسلامی را رسماً بعهده نگرفته اند.

آیا باور داریم که تبلیغ دین خدا یعنی تبلیغ حکومت خدا ، حکومت فقیه ؟ آیا عقلاً و قلباً به این نتیجه رسیده ایم که مبلغ دین یعنی مبلغ حکومت دینی؟ اگر بخواهیم مبلغ حکومت اسلامی باشیم ، چه باید بکنیم ؟ باید پیامبر چه مطالبی باشیم؟ درباره چه موضوعاتی با مردم صحبت کنیم؟ کدام ابواب روایات را برای مردم بخوانیم؟ کدام موضوعات قرآنی را برای امت حزب الله تفسیر کنیم ؟

جواب ما روشن است : رجوع به رهنمودهای رهبر حکومت دینی . اصل بر این است که اولویت های نظام را هیچ کس مثل رهبری نظام نمی تواند تشخیص دهد. و این نمونه هایی از رهنمود های ایشان : ما جهاد اقتصادی را یک ضرورت برای کشور می دانیم ، نه صرفا یک اولویت. یک نیاز قطعی است.۹۰/۶/۶

 

همچنین ببینید

نامه‌ی فتیه به هیئت امنای خراسان

نامه‌ی مهم تشکّل مردمی فتیه به هیئت امنای موسّسه فرهنگی هنری خراسان

در اعتراض به دعوت وزیر محترم امور خارجه؛ دکتر ظریف در جشن بیست هزارمین شماره‌ی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *