سرخط خبرها
خانه / مکتوبات / بسته محتوایی و جزوه / جزوه مطالعاتی «تبلیغ و نیازهای جامعه اسلامی»

جزوه مطالعاتی «تبلیغ و نیازهای جامعه اسلامی»

همیشه ارتباط متقابل بین مردم و علما اصلی اساسی بوده است ؛ برای مردم و علما. از همان اول ورودمان به حوزه ی مقدسه علمیه به ما چنین سفارش میکردند ؛ سفارش به ارتباط رو در رو و مستقیم و بی واسطه با مردم. ما را غم خوار و همراه و یاور امت معرفی می کردند. و ما هم باورمان آمد ؛ آری ما باید امام این امت باشیم : واجعلنا للمتقین اماما.
شان امامت شان رهبری است . امامت یعنی ایصال الی المطلوب …

• موضوع: تبلیغ و نیازهای جامعه اسلامی

• تالیف: کارگروه اقتصادمقاومتی تشکل مردمی فتیه

• انعکاس در: www.ido-kh.ir

• پی دی اف: دانلود


در ادامه گزیده ایی از مطالب این جزوه را خواهید خواند:

می توان ادعا کرد که در زمان غیبت هیچ حرکت اصلاحی و هیچ نهضت اسلامی شکل نگرفته است الا اینکه علمدار و جلودار آن نهضت و جنبش علمای دینی بودند. و اگر هم بعضا عده ای غیر از علمای دینی رهبران نهضتی بوده اند، خود را به نحوی از انحاء وابسته و مرتبط با سلسله جلیله علما میکردند. مردم نیز به چنین چیزی عادت کرده اند. همیشه پشت سر علما حرکت میکنند. تاریخ خود گواه بر این ادعا است . و این همان چیزی است که شریعت مقدسه بر عهده ی علما و مردم گذاشته است. به علمای عامل دستور رهبری جنبش های اصلاحی و به مردم دین باور دستور تبعیت از ایشان فرموده است.

همیشه ارتباط متقابل بین مردم و علما اصلی اساسی بوده است ؛ برای مردم و علما.
از همان اول ورودمان به حوزه ی مقدسه علمیه به ما چنین سفارش میکردند ؛ سفارش به ارتباط رو در رو و مستقیم و بی واسطه با مردم. ما را غم خوار و همراه و یاور امت معرفی می کردند. و ما هم باورمان آمد ؛ آری ما باید امام این امت باشیم : واجعلنا للمتقین اماما
شان امامت شان رهبری است . امامت یعنی ایصال الی المطلوب

آنچه شارع مقدس بعهده ی سلسله جلیله علما گزارده و آنچه جماعت مومنین از حوزه های مقدسه علمیه توقع داشته و دارند، این بوده و هست که در زمان حاکمیت طاغوت تمام همّت علمی و عملی خود را متوجه تشکیل حکومت اسلامی و در زمان حاکمیت دین مبین، خرج در پیشبرد و تعالی نظام اسلامی بنمایند.

مومنین به اسلام ناب محمدی -صلی الله علیه و اله- بر این عقیده اند که بزرگترین معروف، تشکیل حکومت اسلامی است. و از آن طرف نیز بزرگترین منکر، تن دادن به  حاکمیت طاغوت می باشد.
و با همین مناط بر این عقیده اند که بزرگترین معروف – در زمان حاکمیت شریعت مقدسه- کمک به پیشرفت و توسعه ی نظام اسلامی است. در نتیجه بزرگترین منکر نیز،  بی تفاوتی و معارضه با نظام اسلامی می شود. و این، ادعایی گزاف نیست. اندکی دقت و تامل نیاز دارد … .

اگر قرار شد حوزه های علمیه علمداران اصلاحات اجتماعی باشند و اگر قبول کردیم بزرگترین معروف ، کمک به پیشرفت نظام اسلامی است ، رفع نیاز های نظام اسلامی مهم ترین وظیفه ی حوزات علمیه می شود. و از صدر تا ذیل حوزه مقدسه علمیه باید وقف در این منظور شوند. آری! ما بر این عقیده ایم که نیازهای جامعه ی اسلامی؛ الاهم فالاهم ، وظایف و مسئولیت های حوزه ی علمیه است؛ الاقدم فالاقدم .

از همان ابتدایی که با اصول فقه آشنا شده و پای خوان با برکت آیت الله سبحانی –کثر الله امثاله- «الموجز » را درس می گرفتیم، به گوشمان فرو کردند که اصول فقه جنبه ی آلیت دارد؛ نه مطلوبیت . اساتیدمان – حفظهم الله- می فرمودند که اصول را تا آنجایی لازم دارید که در فقه به کارتان بیاید و هرجا متوجه شدید مباحث اصولی  ثمره ای در فقه و استنباطات فقهی ندارد ، همان جا حد یقف مطالعات و تتبّعات اصولی تان باشد.

این طور به ذهنمان می آمد که اگر اصول جنبه ی آلیت برای فقه دارد ، لابد خود فقه مطلوبیت دارد؛ فقه برای فقه . یا اگر خیلی مترقی و روشنفکر مآبانه برخورد می کردیم می گفتیم : فقه نه برای فقه ، که برای رفع تحیرات مکلفین . لکن استاذ الفقهاء و المجتهدین ، زعیم المله و الدین ، آیت الله العظمی امام خمینی –طاب ثراه- افق متفاومتی را به روی ما گشود. امام خمینی فرمودند : “حکومت در نظر مجتهد واقعی ، فلسفه عملی تمامی فقه در تمامی زوایای زندگی بشریت است” ) پیام تاریخی امام خمینی به طلاب و روحانیون؛ ۶۷/۱۲/۱۳

امام بزرگوار ما به رهروان طریق هدایت و امامت مسلمین فرمود که فلسفه ی عملی فقه ، نه صرفا پاسخگویی به سوالات مکلفین، که پاسخ به سوالات مکلفین و جامعه اسلامی است. و ما با صراحت و قاطعیت به این نظر رسیدیم که فقه هم جنبه ی آلیت دارد ، وسیله ای برای اداره ی حکومت اسلامی الغرض! آیا الان حوزه ی علمیه -صدرا تا ذیلاً- ، ممحّض در اداره ی شئون جامعه ی اسلامی است ؟ به نظر ما حوزه های علمیه هنوز رهبری ایدئولوژیک جمهوری اسلامی را رسماً بعهده نگرفته اند.

آیا باور داریم که تبلیغ دین خدا یعنی تبلیغ حکومت خدا ، حکومت فقیه ؟ آیا عقلاً و قلباً به این نتیجه رسیده ایم که مبلغ دین یعنی مبلغ حکومت دینی؟ اگر بخواهیم مبلغ حکومت اسلامی باشیم ، چه باید بکنیم ؟ باید پیامبر چه مطالبی باشیم؟ درباره چه موضوعاتی با مردم صحبت کنیم؟ کدام ابواب روایات را برای مردم بخوانیم؟ کدام موضوعات قرآنی را برای امت حزب الله تفسیر کنیم ؟

جواب ما روشن است : رجوع به رهنمودهای رهبر حکومت دینی . اصل بر این است که اولویت های نظام را هیچ کس مثل رهبری نظام نمی تواند تشخیص دهد. و این نمونه هایی از رهنمود های ایشان : ما جهاد اقتصادی را یک ضرورت برای کشور می دانیم ، نه صرفا یک اولویت. یک نیاز قطعی است.۹۰/۶/۶

 

همچنین ببینید

نامه به آستان قدس

بازانتشار نامه‌ی تفصیلی جمعی از تشکل‌ها درباره مسیر پیش‌روی آستان قدس| بمناسبت دومین سالگرد انتصاب حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی

باسمه تعالی «آستان قدس رضوی؛ از نگاه نزدیک» نگاهی اجمالی به رویکردهای اقتصادی، فرهنگی و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *