سرخط خبرها
خانه / جلسات هفتگی / وصیت‌های اخلاقی امام کاظم (ع)| حجت‌الاسلام و المسلمین نظافت

وصیت‌های اخلاقی امام کاظم (ع)| حجت‌الاسلام و المسلمین نظافت

آدم‌ها نباید برای ما بُت شوند. نباید در آدم‌ها گیر کنیم. در ارتباط با رفیق و همسر باید به خدا نزدیک‌تر شویم. همه چیز را باید فدای خدا کرد. لذا به ما یاد دادند که بگوییم: باَبی اَنت و اُمّی.

درس اخلاق

استاد معظّم: حجت الاسلام والمسلمین نظافت

موضوع: وصیت های اخلاقی امام کاظم (ع) -ارتباطات سازنده-

زمان: ۹۲/۹/۱۵

پی دی اف: A4

صوت: دانلود


 

در ادامه متن کامل سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین نظافت با موضوع «وصیت‌های اخلاقی امام کاظم(ع)-ارتباطات سازنده- » را به گزارش تشکل مردمی فتیه میخوانید:

برای این‌که ارتباطات ما سازنده باشد چند شرط دارد:حجت الاسلام والمسلمین نظافت

یکی این است که آدم‌ها نباید برای ما بُت شوند. نباید در آدم‌ها گیر کنیم. در ارتباط با رفیق و همسر باید به خدا نزدیک‌تر شویم. همه‌چیز را باید فدای خدا کرد. لذا به ما یاد دادند که بگوییم: باَبی اَنت و اُمّی.
ما اهل تعامل هستیم. اهل محبت به انسان‌ها هستیم ولی هیچ انسانی قرار نیست بُت ما شود.
این که یکدیگر را برای خدا بخواهیم یعنی هم دیگر را برای رسیدن به هدفمان بخواهیم. همسری که مانع رشد من شود، نباشد بهتر است. بچه‌ای که مانع رشد من باشد می‌اندازمش کنار. همه‌چیز را برای قرب به خدا می‌خواهیم.

امام کاظم-علیه السلام- می‌فرمایند ۵ چیز را غنیمت بشمار:
۱) إن حَضَرتَ لم تُعرَف؛ اگر در جایی حاضر بودی و تورا نشناختند غنیمت بشمار. یعنی کشته مرده نگاه دیگران نباش، محتاج توجّه مردم نباش. اقبال مردم روی تو اثر نگذارد. نخواه همه نیازهایت را نگاه‌های مردم تامین کند. گمنامی خودش یک نعمت است. در گمنامی فرصت برای خودسازی بیشتر فراهم است.

مومن در هر شرایطی قرار بگیرد، سعی می‌کند نقطه مثبتش را پیدا کند و از همان استفاده کند. گمنامی یک ظرفیت است، یک فرصت است. فقر خودش یک امتیازاتی دارد. هر چیزی یک امتیازاتی دارد، یک آسیب‌هایی. در هر شرایطی قرار گرفتی سعی کن احساس بُن‌بست پیدا نکنی. ببین امتیاز این وضعیتی که در آن قرار گرفته‌ای چیست؟ معمولا آدم‌ها قدر گمنامی را نمی‌دانند.

۲) إن غِبتَ لم تُفتَقَر؛ اگر نبودی و سراغت را نگرفتند غنیمت بشمار. نه این‌که به دیگران محبت نکنیم. چون دستور داریم که یک‌جوری زندگی کنید که اگر مُردید، کمبود شما را احساس کنند و ناراحت شوند. وقتی در معرض ناسپاسی قرار گرفتیم، در معرض نعمت اخلاص هستیم. آن وقت می‌توانیم بسنجیم که کارهامان چقدر برای جلب توجه و عنایت مردم است، چقدر برای جلب توجه و عنایت خدا.

۳) إن شَهِدت لم تُشاوَر؛ اگر دیدی از تو مشورت نگرفتند ناراحت نشو. بهتر! حرف زدن مسئولیت دارد. اگر مشورت اشتباه بدهی، باید پاسخگو باشی. وقتی در معرض پرسش قرار گرفتیم یعنی در معرض لغزش قرار گرفتیم.

۴) إن قُلتَ لم یُقبَل قَولُک؛ اگر حرفی زدی و حرفت را قبول نکردند غنیمت بشمار. چون اگر حرف مارا پذیرفتند باید مسئولیتش را بپذیریم. پس اگر حرفت را قبول نکردند غنیمت بشمار، چون دیگر مسئولیتی نداری.

۵) مورد پنجم هم که فرمودند این است که: اگر خواستگاری رفتی و جواب ردّ دادند، غنیمت بشمار. چون که در قرآن داریم: اِنَّ من اَزواجِکُم عَدُوّاً لَکُم؛ یعنی بعضی از همسرانتان دشمن شما هستند. ای بسا این نفری هم که به خواستگاری‌اش رفتی و جواب نگرفتی دشمن تو می‌شد.

سپس حضرت فرمودند تو را به چند چیز سفارش می‌کنم:

– إن ظُلَمتَ فلا تُظلَم؛ اگر به تو ظلم شد، تو ظلم نکن. بدی را با بدی جواب نده.
– إن خُنتَ فلا تَخُن؛ اگر به تو خیانت کردند، تو به دیگران خیانت نکن.
– إن کُذِّبت فلا تَغضَب؛ با حرف‌های دیگران به هم نریز. اگر گفتند که دروغ گویی، غضب نکن.
– إن مُدِحتَ فلا تَفرَح؛ اگر تعریفت کردند، خوشحال نشو از حرف‌های دیگران. وقتی از ما تعریف کردند، در معرض عُجبیم. اگر هم به عُجب گرفتار شدیم، مانع ازدیاد ماست: الاعجابُ یَمنَعُ الازدِیاد

وقتی فردی در محضر امیرالمومنین –علیه السلام- از ایشان تعریف و تمجید کرد حضرت این جملات را زمزمه کردند: خدایا تو از من به خودم آگاه‌تری. و من به خودم از مردم آگاه‌ترم. خدایا آن چیزهایی را که آن‌ها نمی‌دانند برایم ببخش. و مرا بهتر از آن چیزی که آن‌ها گمان می‌کنند قرار بده.

فَکِّر فیما قیل لک؛ فکر کن که اگر واقعا این عیب‌هایی که مردم درباره‌ی تو می‌گویند را داری، قبل از این‌که از چشم مردم بیفتی از چشم خدا افتادی. این‌که انسان پیش خدا محبوبیتی نداشته باشد خیلی بدتر از آن است که پیش انسان‌ها محبوبیت نداشته باشد. اگر هم دیدی درباره تو اشتباه قضاوت می‌کنند به ثواب‌های تو اضافه شده است.

– اَعرِض نَفسَک علی کِتابِ الله؛ یعنی خودت را با شاخص‌های ثابت بسنج.

والسلام علیکم و رحمه الله

همچنین ببینید

«هویت»؛ زیربنایی‌ترین سرمایه‌ی شهر| ارائه بحث دکتر سعید شعرباف در جلسه هفتگی فتیه

در ادامه می‌توانید خلاصه‌ای از سخنرانی دکتر سعید شعرباف را در جلسه‌ی هفتگی فتیه مورخه‌ی …

یک نظر

  1. خداخیرتان بده مختصر ومفید بود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *