سرخط خبرها
خانه / مکتوبات / بسته محتوایی و جزوه / جزوه مطالعاتی «منبرهایی در اقتصاد مقاومتی»

جزوه مطالعاتی «منبرهایی در اقتصاد مقاومتی»

ما در بسیاری از مسائل دیگر هم در عین تحریم توانستیم به نقطه‌های بسیار برجسته و بالا دست پیدا کنیم، یک مثال آن “تولید علم” است، یک مثال صنعت و فناوری است. در این‌ها ما تحریم بودیم اما الان هم تحریم هستیم. در مورد علم دانش‌های پیشرفته و روز، درهای مراکز مهم علمی دنیا به روی دانشجوی ایرانی بسته است اما در عین حال در نانو، سلول‌های بنیادی، در صنایع دفاعی و در صنایع پهپاد و موشکی به کوری چشم دشمنان پیشرفت کردیم.

**چرا در اقتصاد نتوانیم پیشرفت کنیم؟ اگر در این عرصه هم عزممان را جزم کرده و دست به دست هم دهیم می توانیم اقتصاد را شکوفا کنیم، چشممان به دست دشمن نباشد که کی تحریم را بر‌می‌دارد. به درک!! نگاه کنیم ببینیم خودمان چه کار می‌توانیم انجام دهیم.

رهبر انقلاب در بیانات ابتدای سال ۱۳۹۳ در جوار حریم رضوی

« جزوه پیش رو شامل احادیث و سیره عملی و داستان ها و روایات نقل شده از ائمه معصومین (ع) و پیامبر اسلام (ص) و ، آیات قرآن ، اشعار شاعران معاصر و غیر معاصر ، ضرب المثل و کنایات و بیانات مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد اسلامی و اقتصاد مقاومتی می‌باشد. »

 

• موضوع: منبرهایی در اقتصادمقاومتی

• تالیف: کارگروه اقتصادمقاومتی تشکل مردمی فتیه

• انعکاس در: rasanews.ir

• پی دی اف: دانلود


در ادامه گزیده ایی از مطالب این جزوه را خواهید خواند:

 


آیات قرآن

«انسان ها از نظر استعداد و بهره مندی از مواهب خدادادی با هم متفاوت اند؛ با این حال،

پایه اصلی پیروزی ها تلاش و سعی آدمی است.

آنها که سخت کوش ترند، کامیاب ترند و آنها که تنبل تر و کم تلاش ترند، محروم ترند.»

همت و کار در سیره پیامبران و امامان

 حضرت علی علیه‌السلام میفرمایند: « در مدینه به گرسنگی شدید مبتلا شدم. برای جست‌وجوی کار از خانه خارج شدم. در حوالی مدینه زنی را دیدم که کلوخ هایی را جمع کرده است. دانستم که قصد خیساندن آنها را دارد. نزد او رفتم و برای هر دلو آب به یک خرما با او قرارداد بستم. شانزده دلو آب کشیدم و دست هایم تاول زد. کنار آب آمدم و کمی آب نوشیدم. آنگاه نزد آن زن رفتم و با اشاره دست، خرما ها را مطالبه کردم. او شانزده خرما شمرد و به من داد.

شعر و ادب

خیز چو دهقان و تنی ده به کار      **       دانه ای افشان و درختی بکار

سرخ کنِ چهره زرد است کار       **       صیقله جوهر مرد است کار

گوره دمِ همتِ مرد است کار       **      گرم کن آهن سرد است کار

کار، دل مرده به حال آورد         **       فرصت ام کان محال آورد

از حرکت، ایست مکن یک زمان      **       کز برکت ایست کند آسمان

گر تن و جان هر دو قوی شد به کار        **       مرد شود در دو جهان، بختیار

شهریار

جلوگیری از احساس پوچی و بی فایده بودن

پاستور: بهداشت روانی انسان در لابراتوار و کتابخانه است. اگر انسان از زندگی جمعی استفاده کند ولی فایده ای برای جامعه نداشته باشد. وجدان او عکس العمل نشان می دهد. انسان احساس پوچی می کند و کم کم با بیماری های روانی و افسردگی های مختلف روبه‌رو می شود.

بروز خلاقیت ها و کشف استعدادها

 امام صادق (ع) فرمود: مردی از اصحاب پیغمبر صلی الله علیه و آله حال زندگی اش سخت شد .همسرش گفت کاش خدمت پیغمبر می رفتی و از او چیزی می خواستی. مرد خدمت پیغمبر رفت و چون حضرت او را دید فرمود: هرکه از ما سوال کند به او عطا کنیم و هرکه بی نیازی جوید خدایش بی نیاز کند. مرد با خود گفت مقصودش جز من نیست، پس به سوی همسرش آمد و به او خبر داد. زن گفت رسول خدا هم بشر است (و از حال تو خبر ندارد) او را آگاه ساز. مرد خدمتش آمد و چون حضرت او را دید فرمود: هرکه از ما سوال کند به او عطا کنیم و هرکه بی نیازی جوید خدایش بی نیاز کند، و تا سه بار آن مرد چنین کرد. سپس رفت و کلنگی عاریه کرد و به جانب کوهستان شد بالای کوه رفت و قدری هیزم برید و بیاورد و به نیم چارک آرد فروخت و آن را به خانه برد و بخورد. فردا هم رفت و هیزم بیشتری آورد و فروخت و همواره کار می کرد و اندوخته می نمود تا خودش کلنگی خرید. باز هم اندوخته کرد تا دو شتر و غلامی خرید و ثروتمند و بی نیاز گشت. آن گاه خدمت پیغمبر آمد و گزارش داد که چگونه برای سوال آمد و چه از پیغمبر شنید و پیغمبر فرمود من که به تو گفتم هرکه از ما سوال کند به او عطا کنیم و هرکه بی نیازی جوید خدایش بی نیاز کند (اصول کافی ، کتاب ایمان و کفر باب القناعه)

این داستان به ما می گوید که اگر دل به کار دادیم و شروع کردیم کم کم راه های کسب درآمد را پیدا می کنیم و دیگر محدود به یک کار خاص نخواهیم بود . همان طور که این مرد فکر نمی کرد بتواند کاری کند که کسب درآمدی داشته باشد ولی با توکل به خدا شروع کرد و کم کم راهش را پیدا کرد .

همچنین ببینید

نامه‌ی فتیه به هیئت امنای خراسان

نامه‌ی مهم تشکّل مردمی فتیه به هیئت امنای موسّسه فرهنگی هنری خراسان

در اعتراض به دعوت وزیر محترم امور خارجه؛ دکتر ظریف در جشن بیست هزارمین شماره‌ی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *