سرخط خبرها
خانه / اخبار / نامه‌ی سرگشاده جمعی از تشکل ها و مجموعه های فرهنگی اجتماعی مشهد مقدس

نامه‌ی سرگشاده جمعی از تشکل ها و مجموعه های فرهنگی اجتماعی مشهد مقدس

نامه‌ی سرگشاده جمعی از تشکل ها و مجموعه های فرهنگی اجتماعی مشهد مقدس

 خطاب به: شورای هماهنگی نیروهای انقلاب اسلامی مشهد

باسمه تعالی

“تِلْكَ الدَّارُ الْآخِرَةُ نَجْعَلُهَا لِلَّذِينَ لَا يُرِيدُونَ عُلُوًّا فِي الْأَرْضِ وَلَا فَسَادًا”

سلام علیکم

با توجه به اولین بیانیه‌ی منتشر شده از سوی شورای هماهنگی نیروهای انقلاب اسلامی و صحبت‌هایی که اخیرا بزرگان و مسئولین این شورا در پاسخ به سوالات و شبهات مطرح در این‌باره بیان نموده‌اند که بیشتر مبتنی بر نگاه بالا به پایین بوده تا گفتگو و وحدت، لازم دانستیم نکاتی را خدمت اعضای این شورا عرض نماییم.

در ابتدای امر باید بگوییم با وجود شواهدی که در ادامه به بعضی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد، به سادگی می‌توان دریافت که جریان لیست‌بندی سنّتی در انتخابات مشهد، همچنان به همان اصول گذشته‌ی خود که مبتنی بر قیّم‌مآبی، تصدّی‌گری، عدم پاسخگویی و شفافیت و تعیین و تکیف برای مردم، تشکل‌های مردمی و معتمدین اجتماعی می‌باشد، پایبند بوده و تنها به تبع فضای حاکم بر مشهد که به لطف همین جریان‌های مردمی به سمت شاخص‌گرایی در انتخابات پیش رفته است، پوستین خود را تغییر داده و جامه‌ی شاخص‌گرایی را بر تن کرده است.

برای توضیح و اثبات این مدعا، لازم می‌دانیم صحبت‌های خود را در قالب چند بند به سمع و نظر حضرات برسانیم:

1- شفافیت: باید پذیرفت که گفتمان شاخص‌گرایی و مسئله‌ی شفافیت، لازم و ملزوم یکدیگر هستند؛ چرا که در نهایت این مردم هستند که قرار است بنا به وظیفه‌ی شرعی، شخص اصلح را انتخاب کنند و اگر بنا باشد مجددا، شاخص‌ها پشت درهای بسته و توسط افراد خاصی تعیین شده و بر نامزدها تطبیق داده شوند، تفاوت این جریان با جریانات سیاسی که به مردم اندک وقعی نمی‌نهند چیست؟

امید است این آقایان جهت اثبات حسن نیّت و برادری خود، به سوالاتی که در ادامه در زمینه ی شفافیت مطرح می‌شود، در مجامع عمومی پاسخ‌های قابل قبولی ارائه بدهند:

الف) اگر آقایان ادّعا می‌کنند که در آن شورای کذایی، از تشکل‌ها، معتمدین اجتماعی و جریانات سیاسی با سلایق مختلف حضور دارند، چرا تاکنون نامی از این‌ها منتشر نشده است؟ طبعا انتشار نام دقیق هریک از اضلاع موجود در شورا، به قسمتی از شبهات و سوالات جواب خواهد داد.

آقایان باید برای اثبات صدق نیّت خود، نام تمام تشکل ها و همچنین دیگر اضلاعی که تا به امروز در شورا حضور پیدا کرده‌اند را، همراه با سابقه‌ و فعالیتشان در شهر مشهد منتشر کنند.

ب) افراد معتمد، تشکل‌های اجتماعی و فرهنگی و فعّالین احزاب سیاسی که در هر یک از اضلاع این شورا حضور دارند، با چه شاخص‌هایی و طیّ چه فرآیندی انتخاب شده‌اند؟تعیین این شاخص ها و تطبیق آن ها بر عهده چه کسانی بوده است؟

ج)باید مشخص شود که چه کسانی دقیقا متصدّی این شورا و مسئول گزینش و دعوت افراد، تشکّل‌ها و احزاب بوده و هستند؟ چه کسی این حقّ را به آن‌ها بخشیده است و ریشه‌ی این مشروعیّت در کدام مبانی قرار دارد؟ آیا امکان وجود تعارض منافع در این افراد وجود ندارد؟ و اصلا این صلاحیّت طیّ چه فرآیندی و چگونه متوجّه آن‌ها شده است؟

د) اصل روند رسیدن به شاخص‌ها، تطبیق شاخص‌ها بر افراد، ساز و کار گزینش افراد، نسبت شاخص‌ها با مبانی انقلاب اسلامی و بیانات امامین انقلاب و مخصوصا سیاست‌های کلی انتخابات ابلاغی رهبر معظم انقلاب مدّظلّه‌العالی، و همچنین گزارش جلساتی که تاکنون شورا و هرکدام از کارگروه‌ها و اضلاع چهارگانه‌ی آن برگزار کرده‌اند و نیز در آینده برگزار خواهند کرد، همه جزء مواردی است که مورد سوال در اذهان نخبگان و تشکل‌ها می‌باشد و شورا برای اثبات مشروعیّت و صداقت خود، باید بدان‌ها پاسخ دهد.

هـ) باید دقیقا مشخص شود این بزرگانی که نام آن‌ها همواره زینت‌الکلام صحبت‌های مسئولین این شورا می‌باشد – و در دوره‌های قبل نیز چنین بوده است- و ابزاری شده است برای بستن دهان مخالفین و همچنین مشروعیت‌بخشی به خود، چه کسانی هستند؟ با توجه به این‌که نماینده محترم ولی فقیه در استان، در جلسه‌ای که با تشکل‌ها داشته‌اند، رسما دخالت در مسئله انتخابات را خارج از شأن و جایگاه خود دانسته و از ورود مستقیم به انتخابات خودداری کرده‌اند.

2- پاسخگویی:

باید گفت وقتی از تشکّل‌های فرهنگی اجتماعی و معتمدین شهری دعوت به وحدت حول این شورا می شود، امتناع مشهود آقایان از پاسخگوئی به شبهات و نقدهای این تشکّل‌ها و افراد، به راستی چه معنایی می‌تواند داشته باشد؟

در نظامی که شخص ولیّ فقیه در جمع‌های دانشجویی خود را موظف به پاسخگوئی به سوالات آن‌ها می‌داند، بعضی از بزرگان مسئول این شورا، خود را تا اندازه‌ای مبرّا از خطا و اشتباه تصوّر می‌کنند که در پاسخ به پرسش‌ها و ابهامات، این‌گونه پاسخ می‌دهند: «بنده به دلیل این‌که 15 سال منصوب رهبری در یک نهاد انقلابی هستم، نیازی به پاسخگوئی به این شبهات نمی‌بینم!» آقایان خودشان قضاوت کنند. به راستی سخن گفتن از وحدت در یک چنین فضایی، بیشتر از واقعیت، به طنز شباهت ندارد؟

3-ضمانت معتبر برای حضور تشکّل‌ها و فعّالین سیاسی اجتماعی:

بر فرض پذیرش شروط وحدت آقایان و ورود به شورای هماهنگی، چه تضمینی وجود دارد که در آینده در صورت وجود اعتراض به روند عملکرد شورا، افراد یا تشکّل‌ها به بهانه‌ی همیشگی وحدت شکنی، به راحتی از شورا حذف نشده و شورا به همان روند سابق خود باز نگردد؟ کما این‌که در چند روز گذشته نیز دوستانی با همین دلایل، به راحتی از گروه‌های فضای مجازی اخراج شده یا از حضور در جلسات منع شده و حتی از طرح پرسش‌هایشان در جلسات جلوگیری شده است

4-مسئله‌ای که معمولا در بازی جریان‌های سیاسی ذبح شده و مورد غفلت قرار می‌گیرد، حضور حداکثری مردم در انتخابات‌های نظام اسلامی است. این مسئله که در واقع یکی از بُن مایه‌های مشروعیت این نظام می‌باشد، در نگاه شورا ضریب چندم را دارد؟ و این شورا جهت ارج نهادن و تحقق این مهم چه برنامه‌ای را تدوین کرده است؟

5-  استفاده از نام افرادی که جزء نخبگان فرهنگی اجتماعی و معتمدین شهر هستند به عنوان کسانی که دعوت به این شورا شده‌اند، امری پسندیده بود که توسط شورا انجام شد؛ اما باید مشخّص شود که تا کنون چند نفر از این نخبگان یا معتمدین مردم در این جلسات حضور پیدا کرده‌اند و اگر حضور پیدا کرده‌اند چند جلسه حضور خود را ادامه داده‌ و درواقع با ادامه‌ی حضور خود، صلاحیّت این شورا را تأیید کرده‌اند؟

این‌ها همه سوالاتی است که بنا به وظیفه‌ی خود لازم دانستیم تا به صورت شفّاف و در بستری عمومی مطرح کنیم. زیرا واقعیّت آن است که اغلب این سوالات به کرّات در جلسات و محافل خصوصی برای آقایان مطرح شده است، اما بنا به دلایلی که ذکر شد تشکّل‌ها را لایق به پاسخگوئی ندیده بودند! لذا از مسئولین محترم این شورا دعوت می‌شود که با لایق دانستن جوانان فعال فرهنگی اجتماعی، جهت پاسخگوئی به این سوالات در جلسه‌ای عمومی که همین تشکل ها آماده برگزاری آن می‌باشند، حاضر شده و به همه‌ی ابهامات موجوده پاسخ دهند.  بدیهی است شورایی که خود را مسئول بستن لیست واحد منتسب به جریان انقلاب می‌داند، اگر نتواند بدنه‌ی نخبه و فعال فرهنگی را قانع سازد، به طریق اولی در اقناع مردمی ناتوان و ابتر خواهد بود و با این شرایط، نباید توقع نتیجه داشته باشد و مهم‌تر از آن، نباید خود را متفاوت از شوراهای ائتلاف و وحدت انتخابات‌های گذشته و تافته‌ی جدا بافته از تلاش‌های سیاسی و مضحکی همچون جمنا ها بداند. به راستی اگر قرار باشد این شورا نیز همچون ائتلاف‌های گذشته، خود را بی‌نیاز از شفافیت فرآیند و پاسخگویی و اقناع سازی بداند، یدک کشیدن عنوان شریف «نیروهای انقلاب» ظلم به این نام مقدس نیست؟

وَالْعَاقِبَةُ لِلْمُتَّقِينَ

تشکل مردمی فتیه

انجمن اسلامی مسجد سناباد

مجمع مطالبه مردمی

کانون فرهنگی تبلیغی سید الشهدا(ع)

همچنین ببینید

«هویت»؛ زیربنایی‌ترین سرمایه‌ی شهر| ارائه بحث دکتر سعید شعرباف در جلسه هفتگی فتیه

در ادامه می‌توانید خلاصه‌ای از سخنرانی دکتر سعید شعرباف را در جلسه‌ی هفتگی فتیه مورخه‌ی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *