سرخط خبرها
خانه / اخبار / نامه‌ی مهم تشکّل مردمی فتیه به هیئت امنای موسّسه فرهنگی هنری خراسان
نامه‌ی فتیه به هیئت امنای خراسان
نامه‌ی فتیه به هیئت امنای خراسان

نامه‌ی مهم تشکّل مردمی فتیه به هیئت امنای موسّسه فرهنگی هنری خراسان

در اعتراض به دعوت وزیر محترم امور خارجه؛ دکتر ظریف در جشن بیست هزارمین شماره‌ی روزنامه‌ی خراسان، تشکل فتیه مشهد، نامه‌ای را به هیئت امنای این موسسه ارسال کرد.

متن نامه بدین شرح است:

 

هيئت محترم امناي موسسه فرهنگي هنري خراسان

سلام علیکم؛

از آن‌جا که آن هیئت محترم بالطبع مسئولیت سیاست‌گذاری و نظارت بر اجرای سیاست‌های مصوّبه را برای خود حق و فرض می‌داند، و از آن‌جا که با مبسوط الید گذاشتن آن هیئت محترم جهت انتخاب مدیرمسئول موسسه این وظیفه تشدید می‌شود، لازم دانستیم که نکاتی را برادرانه به محضر شریف تذکّر دهیم:

مقدمتا لازم به ذکر است که تشکل مردمی فتیه در طول سالیان گذشته، به کرّات و شیوه‌های مختلف تذکرات و انتقادهای خودش را نسبت به ممشا و سیاست‌های جاری این روزنامه به سمع و نظر مسئولین مربوطه رسانده است. دعوت‌های مکرّر و چندباره از مدیرمسئول محترم موسسه؛ جناب دکتر احدیان و همچنین دیگر اعضای مسئول در آن روزنامه در جلسات هفتگی این تشکل، و جلسه با سردبیر سایت و کانال «آخرین خبر» از جمله‌ی این تلاش‌هاست. بیان این نکته لازم بود بجهت این‌که دانسته شود اولا فتیه ناآگاه از سیاست‌های آن موسسه نیست، ثانیا تا به حال نیز نسبت به انتقادهایش ساکت و منفعل نبوده، ثالثا انتقادهایش منحصر در انتقاد مطروحه در این نوشتار نیست و رابعا مسئولین آن روزنامه مخصوصا شخص محترم مدیرمسئول، احتمالا باید نسبت به حسن نیّت و دلسوزی اعضای این تشکل نسبت به مجموعه‌ی خرسان اتفاق نظر داشته باشند. ضمنا مفصل انتقادها را در جلسه‌ی هفتگی تشکل فتیه مورخه‌ی 19/اردیبهشت/1397 خدمت مدیرمسئول محترم عرضه داشتیم.

اما آن‌چه فعلا و در این نامه مورد انتقاد است، دعوت از وزیر محترم امور خارجه جناب آقای دکتر ظریف بعنوان میهمان ویژه‌ی مراسم جشن بیست هزارمین شماره‌ی روزنامه ی خراسان است. دفاعیه‌ی جناب احدیان در پاسخ به انتقادهای وارده به این دعوت را تحت عنوان “نگاه‌ دوقطبی و گزینش‌گری سلیقه‌ای از بیانات رهبری؛ آفت‌هایی که نمی‌گذارد دعوت خراسان از ظریف درک شود” نیز مطالعه نمودیم.

اما سوال ما این است در ایّامی که «خسارت محض» بودن برجام بی فرجام برای همه مشخص شده و آن‌چه از درخت برجام نصیب ملت ما شد در نهایت میوه‌ای کال و ناخور است و حتی وزرای دولت نیز به بی ثمر بودن این توافق به کرّات اذعان داشتند و جدا و فوق همه‌ی اینها، آحاد مردم بی ثمر بودن برجام در رفع مشکلات اقتصادی‌ و رونق سفره‌شان را لمس نموده‌اند، دعوت از شخص اول مذاکره کنندگان تیم دولت تدبیر و امید چه معنایی دارد؟

مگر نه این بود که قرار بود با مذاکره، تحریم‌ها لغو شود و با لغو تحریم، اقتصاد مملکت رو به راه گردد؟

مگر نه این بود که قرار بود در صورت برآورده نشدن توقّعات ما از برجام و عمل نکردن طرف مقابل به تعهداتش، ما نیز رویّه‌ی قبل از برجام را پی بگیریم؟

مگر نه این است که دولت و تیم مذاکره کننده، چندین سال تمرکز خود و تمرکز مردم ما را منعطف به برجام نمودند و بدین صورت بخش عظیمی از سرمایه‌های مادّی و معنوی جمهوری اسلامی را منعطف به بی راهه‌ی برجام ساختند؟

مگر نه این است که همین تیم در زمان ریاست جمهوری سابق آمریکا با چشم پوشی از همه‌ی خیانت‌ها و بدعهدی‌های آن دولت خبیث، شروع به بَزَک آن دیو خون‌آشام کردند و بعد از خروج رییس جمهور سبک مغز فعلی آمریکا، سیاست بَزک اروپا را پیش گرفتند؟ چندین ماه است که از خروج یک طرفه‌ی آمریکا از برجام می‌گذرد و چندین ماه است که طرف اروپایی وعده‌ی اتّخاذ راهکاری جهت تأمین منافع ایران در برجام را می‌دهد و باز چندین ماه است که مسئولین ما منفعلانه منتظر تحقّق وعده‌ی سر خرمن آقایان اروپایی هستند؟ آیا این عمل ضایع کردن سرمایه‌های مادّی و معنوی ملت ما نیست؟

حال با همه‌ی این‌ها و موارد مشابه فراوان، دعوت از رییس تیم مذاکره کننده‌ی ایران که قطعا جزء اثرگذارترین افراد در تحمیل این توافقنامه به تاریخ جمهوری اسلامی هستند چه معنایی دارد؟ آن هم در زمانی که روش غلط دولت در پیش برد مذاکرات بعد از چندسال بر همه روشن و واضح گشته است و جای شک و تردیدی باقی نگذاشته که روند تیم مذاکراتی دولت و پدرخوانده‌های فکری این جریان، علیل و ابتر بوده است.

جناب احدیان در دفاعیه‌شان فرموده‌اند که دعوت از آقای ظریف در این مراسم نه بعنوان «تجلیل» از شخصیت ایشان که بعنوان «میهمان ویژه»ی جشن روزنامه‌ی خراسان بوده است.

اما آن هیئت محترم حتما مستحضر هستند که مسائل به این سادگی و بساطت نیست که مسئولین برگزاری آن مراسم نیاز به یک سخنران چهره داشتند که احیانا حرف‌های انقلابی هم بزند و از قضا جناب ظریف هم این کار را کردند؛ فبها و نعم!

اما چه کسی است که نداند مسئله به این سادگی نیست؟ آیا برای آن هیئت محترم واضح نیست که چنین دعوتی به نحو ضمنی بیانگر تجلیل از شخصیت سخنران است؟ آیا این عمل ضریب دادن به شخصیتی که بعنوان «میهمان ویژه» دعوت شده بود نیست؟ ما نمی‌گوییم این مراسم به اسم تجلیل از شخصیت ایشان برگزار شد، اما آیا آن‌چه به اذهان عرف منسبق می‌شود جز این است؟ مگر موضع شخصی خود جناب احدیان این نیست که عملکرد تیم مذاکره کننده و در رأسشان جناب ظریف –حداقل در یکی دو سال اخیر- قابل قبول نیست و جای انتقاد دارد؟ حال دعوت از چنین شخصیتی که با نظریه‌هایش و عملکردش چنین خسارتی را برای ملت ایران به جای گذاشت، آیا به معنای ارزش بخشی به او نیست؟ ما به خودمان اجازه نمی‌دهیم که درباره‌ی نیّت شخصی کسی قضاوت کنیم، اما قطعا عملکرد مسئولین جمهوری اسلامی آن هم در حدّ وزیر و آن هم در مسئله‌ی به این مهمی، مورد ذرّه بین و احیانا بازخواست و مطالبه‌ی ماست.

خلاصه آن‌طور که ما از دفاعیه‌ی مدیرمسئول محترم برداشت کردیم، ایشان بر این باورند که دعوت از جناب ظریف، به معنای قبول و تأیید و تجلیل از عملکرد ایشان در قضیّه‌ی برجام نبوده، اما انصاف قضیه این است که مخاطب بیرونی چیزی جز این برداشت نمی‌کند.

الغرض وظیفه‌ی خود دانستیم که به آن هیئت محترم بعنوان عالی‌ترین نهاد سیاست‌گذاری و نظارت بر مجموعه‌ی خراسان، این نکته را تذکر دهیم که با دقت بیشتری مسائل جاری در روزنامه را دنبال کنند. چرا که علاوه بر مسئولین مستقیم روزنامه‌ی خراسان، هیئت امنای محترم نیز مورد مطالبه و سوال جوانان انقلابی است. امید داریم که با تذکّرات شما و تجدیدنظر مسئولین روزنامه، دیگر شاهد این نباشیم در زمان حاضر که باید به انحاء مختلف طرز تفکری را کوبید و رسوا ساخت که منجر به سوق همه‌ی امکانات مادّی و معنوی ایران عزیز به خارج از درب‌های این کشور شد، خراسان انگ قوت بخشی و ضریب دادن به چنین تفکری را به جان خود بخرد.

در پایان از تک تک اعضای هیئت محترم امنا دعوت می‌شود که جهت ارائه‌ی توضیحات درباره‌ی عملکرد آن هیئت و همچنین شنیدن انتقادات و نظرات ما، در فرصت مقتضی و به همین زودی‌ها در جلسه‌ی هفتگی فتیه میهمان ما باشند، ان شاءالله.

والسلام علیکم و رحمه الله

تشکل مردمی فتیه

17/دی/1397

 

همچنین ببینید

«هویت»؛ زیربنایی‌ترین سرمایه‌ی شهر| ارائه بحث دکتر سعید شعرباف در جلسه هفتگی فتیه

در ادامه می‌توانید خلاصه‌ای از سخنرانی دکتر سعید شعرباف را در جلسه‌ی هفتگی فتیه مورخه‌ی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *