سرخط خبرها
خانه / اخبار / «پیر انقلاب مشهد» دست به قلم شد| نامه‌ی صریح حاج حیدر رحیم‌پور ازغدی به رئیس قوه قضائیه
حاج حیدر رحیم‌پور ازغدی
حاج حیدر رحیم‌پور ازغدی

«پیر انقلاب مشهد» دست به قلم شد| نامه‌ی صریح حاج حیدر رحیم‌پور ازغدی به رئیس قوه قضائیه

در ادامه متن نامه‌ی صریح و انتقادی حاج حیدر رحیم‌پور ازغدی را که در جریان جلسه‌ی اخیر تشکّل‌های دانشجویی با آیت الله لاریجانی رئیس قوه قضائیه تقدیم ایشان شد، می‌خوانید:

بسمه تعالی

دادگستری ما التقاطی است…

و التقاطی به چیزی گفته می‌شود که سروسامانی نداشته باشد و سخن یا نامه‌ای فقط برای رفع‌الوقت گفته یا نوشته شود. آقای رئیس قوه قضائیه آگاهند که خلیفه‌ی اول، سلمان پاک را برای امیری هرمزگان که ناآرامی‌هایی در آن‌جا پدید آمده بود برگزید، و سلمان برای کسب تکلیف خدمت مولایش رسید و علی امیرمؤمنان به او گفت چرا نروی؟ و [چرا] خلیفه را مجبور کرد کسی را بفرستد که شایستگی تو را نداشته باشد؟ و سلمان سوار بر حمارش راهی هرمزگان گردید و چیزی نگذشت که آن‌جا را آن‌چنان امن و آرام ساخت که خیال‌پردازان می‌گفتند جنّیان در چنین ایجاد نظمی، سلمان را یاری کرده‌اند! وگرنه چگونه می‌شود که پیرمردی چنین آرامش را بیافریند؛ و اسلام‌شناسی به پاسخ‌شان گفت این اجراء در آیین اسلام است که چنین توانی را دارد و ربطی به این‌که یک نفر آن‌ها را اجرا کند یا اُمّتی ندارد.

آقای رئیس!

علت همه درماندگی شما به این است که دادگستری شما التقاطی است و شما به همه‌ی احکام شرع عمل نمی‌کنید. به امیرمؤمنان خبر می‌دهند که نماینده حضرتش در اهواز از مردم رشوه می‌گیرد. حضرت دستور می‌دهند بلافاصله او را از شغلش بگیرید و در شهر بگردانید تا رسوا شود؛ و پس از آن او را بیاورید و از همگان بخواهید قسم بخورند و آن‌چه را که به اجبار و رشوه داده به رقم آورند، و از مال او بردارید و سپس شلّاقش بزنید و رهایش سازید. مسلّم است که چنین شخصی دیگر در شهر باقی نمی‌ماند و نیازی به زندانی کردنش نمی‌باشد.

آقای لاریجانی!

شما که مسیر قضاوت دادگستری[تان] بر پایه معلول‌ها می‌باشد و کاری به علّت‌ها ندارید، و متأسفانه احکام شرعی را گزینشی به کار می‌گیرید و کاری به کیفیت اجراء قانون ندارید، و می‌فرمایید به علّت زیادیِ پرونده‌ها، ما نیاز به پانزده هزار قاضی و چندین ساختمان دادگستری داریم! و یاران مشهدی شما خبر می‌دهند که یک هکتار زمین را برای افزودن بر زندان‌های فعلی تهیه کرده‌ایم! این را بدانید که بودجه دادگستری آمریکا بیشتر از همه بودجه کشور ایران است و جنایات در آمریکا بیش از هر کشوری است.

آقای آملی!

این را نیز بخوانید جوانی که پس از کودتای 28 مرداد به خارج رفته بود، پس از پیروزی انقلاب به ایران برگشت و از کشوری چنین حکایت می‌کرد که: در شهر می‌گشتم و چشمم به ساختمانی افتاد که درب آن باز، و پیرمردی وسط سالن نشسته و روزنامه می‌خواند. پرسیدم این‌جا کجاست و این پیرمرد کیست؟ در پاسخ شنیدم که اینجا دادگستری است و این پیرمرد رئیس دادگستری است و چون شکایات اندک است، قاضی هم خود او می‌باشد! و هرگاه شکایتی برسد، تا به پرونده خاتمه ندهد حتی خواب و فرصت خوردن هم ندارد!

و بدانید که حکم شرع بر این است که قاضی نباید پرونده‌ای را که شب به دستش می‌رسد، رسیدگی آن‌را به صبح بیندازد.

سوگند بخدا در دادگستری شما بسیار پرونده‌هایی می‌باشد که اگر آن‌ها [را] به قضاوت مسجدی واگذارند، در چند ساعت مطابق شرع حلّ و فصل می‌شود، [اما همین پرونده‌ها] در دادگستری شما چند ماه دست به دست می‌شود! و شما از کمبود قاضی ناله می‌کنید!

آقای رئیس!

اگر این گزارش را نادیده بگیرید، این‌را که همین چندی پیش در روزنامه خواندید و از تلویزیون شنیدید چگونه می‌توانید پاسخ بدهید؟

چندی پیش هلند گزارش داد: چون تعداد قضات و کارمندان دادگستری بیش از شکایات و زندانیان گشته بود، ما 323 نفر از آنان را بازنشست کردیم؛ و این نیست مگر به این دلیل که چنین دادگستری‌هایی به تمامه به قوانین کشورشان عمل می‌کنند و التقاطی نیستند؛ لیکن بسیاری از قضات شما پرونده‌ای که قضاوتش بیش از ساعتی نمی‌طلبد، ماه‌ها برای اهداف‌شان دست به دست می‌کنند و شما از کمبود قاضی شکایت دارید و زندانیان موقّت شما چه گنه‌کار و چه بی‌گناه، تا رسیدگی به پرونده‌هایشان زندانی موقت می‌شوند.

آقای رئیس قوه!

اگر دادگستری شما مرعوب غرب نبود و از همان آغاز توجهی به آیۀ «و لَکُم فی القِصاصِ حَیاتٌ یا اولِی الأالباب» کرده بودید، اینک کار به این‌جا نمی‌رسید که از مجلس تقاضا کنید حکم قتل هروئین‌فروش‌ها را تبدیل به زندان بگرداند، زیرا ما هم‌اکنون پنج‌هزار اعدامی پشت خط اعدام داریم.

نمی‌دانید خداوند که می‌فرماید «فی‌القِصاص حَیاتٌ» از شمایان مهربان‌تر است و بخاطر پیشگیری از زیادی جنایت است که تا این اندازه به اجراء قصاص تأکید می‌کند؛ زیرا مفهوم آیه این است که اگر قصاص نباشد، اسلام‌تان می‌میرد و شگفت این‌که شما نوجوان خامی را که بر سر هیچ و پوچ به دعوایی می‌پردازد و ناخودآگاه چاقو را می‌کِشد و طرف را می‌کُشد حکم اعدامش را صادر می‌کنید، لیکن برای هروئین‌فروشی که صدها انسان را خاکسترنشین و آنان را می‌میراند، تقاضای تبدیل اعدام به حبس ابد می‌کنید و تا آخر عمرش چند میلیارد تومان خرج زندان او و خانواده‌اش می‌کنید! یا أولی‌الألباب! بهوش آیید.

آقای رئیس دادگستری!

در همه دوران ریاست خودتان یک قاضی جانی در دادگستری شما نبوده که قصاصش واجب باشد که اورا مقابل دادگستری به دار بکشید؟ تا مردم آسیب‌دیده از این دادگستری در جمهوری اسلامی، شعارهایی چنین تند را جز به زیان ما ندهند و شما بگویید این ضد انقلاب است و در پی مقابله با روحانیت و انقلاب؟

چرا روحانیت؟! اعتراض اینان بر دادگستری‌چیان است، نه روحانیت.

بفرض محال که چنین قاضی‌ای نداشته‌اید؛ آیا یک قاضی هم نبوده که مستحقّ کیفر باشد و آن‌را در مقابل دادگستری یا چون مولایتان در ازدحام نمازجمعه شلاق بزنید، تا مردم باور دارند دادگستری برای قضات خلافگر خانه امنی نیست؟

آقای رئیس!

این سخن جوانی را هم که به کار اقتصاد مقاومتی پرداخته بوده است و خاکسترنشین قضاتی گشته که گردن حق و باطل را باهم می‌زنند نیز بشنوید. آن جوان می‌گوید: «قاضی‌ای که شکمش با مال حرام سیر شود بهتر از این نمی‌گردد» و چنین حکایت می‌کند:

شخصی که می‌تواند با فضولات گاو و کاه نیشکر کود وری کامپوس را تولید کند، پس از ورشکستگی‌اش، گاوداران و اصطبل‌های مملو از کودها را مناسب این رشته دید و به ایران آمد؛ [امّا] اورا به جرم ناکرده به زندان می‌افکنند و بدهی‌های او را به طلبکارانش نمی‌دهند و آقای رئیس دادگستری آن پول‌ها را به فرد می‌دهد و با فرع آن‌ها، حقوق قضات را می‌دهد؛ قاضی‌اش به از این نمی‌شود.

آقای لاریجانی!

مرغی که دانه‌ی حرام بخورد، «یاکریم» نمی‌خواند.

دیدار اعضای فتیه با حاج حیدر رحیم‌پور
دیدار اعضای فتیه با حاج حیدر رحیم‌پور

همچنین ببینید

«هویت»؛ زیربنایی‌ترین سرمایه‌ی شهر| ارائه بحث دکتر سعید شعرباف در جلسه هفتگی فتیه

در ادامه می‌توانید خلاصه‌ای از سخنرانی دکتر سعید شعرباف را در جلسه‌ی هفتگی فتیه مورخه‌ی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *