سرخط خبرها
خانه / جلسات هفتگی / اخلاق عاقلان| جلسه دوم و سوم درس اخلاق استاد سیدمحمد هژبری
استاد سیدمحمد هژبری
استاد سیدمحمد هژبری

اخلاق عاقلان| جلسه دوم و سوم درس اخلاق استاد سیدمحمد هژبری

بسم الله الرحمن الرحیم

جلسه هفتگی تشکل مردمی “فتیه”

درس اخلاق

استاد معظّم: حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمد هژبری (جلسه دوم و سوم)

مکان: منزل شهید هاشم مرگان ازغدی

11 و 18 مرداد 1396

پی دی اف: جلسه دوم | جلسه سوم


در ادامه متن جلسه دوم درس اخلاق استاد سیدمحمد هژبری را به گزارش تشکل مردمی فتیه می‌خوانید:

«عقل محوری»؛ پایه‌ی همه نظامات انبیاء

در جلسه گذشته عرض شد که همه انبیاء و اولیاء به عنوان پایه‌ریزی نسبت به همه نظاماتی که دارند؛ چه نظام اخلاقی، چه نظام قانونی و چه نظام معرفتی -که حتما و لابد مطلع هستید از این سه واقعیت؛ که ما رو به هرچیزی کنیم باید از این سه واقعیت سردر آوریم. یکی چیست‌های آن موضوع. دو مباحث راهبردی؛ از کجا به کجا؟ جهت‌بندی. و سوم چگونگی و تکنیک؛ از چه مکانیزمی استفاده کنیم برای رفتن؟- عقل را پایه و محور قرار دادند.

تفاوت و شباهت عقل و جهل

انبیا و اولیا وقتی جنس خودشان را در بازار دنیا آوردند، یک پایه برای معامله با تمام اجناس این‌ها لازم است و آن عقل است. اَوَلُّ ما خَلَق اللهُ العقلُ. اِستَنطَقهُ ثم قالَ لهُ (عقل را به نطق درآورد بعد گفت:) اَدبِر فَاَدبَرَ. بعد فرمود: اَقبِل فَاقبَلَ. خدا فرمود با تو ثواب می‌دهم و با تو عقاب می‌کنم. همه میزان‌های من تویی. و جهل را هم گفت برو، رفت. گفت بیا، ولی دیگر نیامد. جهل «برو» را می‌شوند. «برو» را جهل قبول می‌کند، عقل هم قبول می‌کند. به عقل بگویید برو حال کن، می‌رود. به عقل بگو ازدواج. ازدواج لذت و کیف و حال دارد. عقل می‌رود. جهل هم می‌رود. حالا همویی که به فرمان خدا ازدواج کرده، خدا بهش می‌گوید: یا اَیُّها الَّذینَ آمَنُوا؛ من به شما گفتم بروید ازدواج کنید و پول درآورید، حالا می‌گویم: اِذا نُودِیَ لِلصَّلاهِ مِن یَومِ الجُمُعهِ فَاسعَوا اِلی ذِکرِ اللهِ وَ ذَروا البَیع؛ در موقع نماز جمعه کسب و کار را رها کنید. عقل رها می‌کند ولی جهل رها نمی‌کند.

خدا به بنده عاقلش می‌گوید شما برو ترویح. کوه و دشت و دریا را ببین. این هم می‌رود. بعد می‌گوید بیا. عقل می‌آید. جهل نمی‌آید. احکام به عقل تحویل داده شد. اخلاق هم به عقل تحویل داده شد. عرفان هم به عقل تحویل داده شد.

رسول خدا فرمودند همکارِ منِ رسول، رسول باطنی شماست. عقل، رسول باطنی شما و همکار من است. اگر رسول درونت را اطاعت کردی، امید است که رسول بیرونی را هم اطاعت کنی. کسی که رسول درونی‌اش را اطاعت نکند، مطمئنا رسول الله را هم قبول نخواهد کرد.

موضوع صحبت ما در این جلسات

ما در این جلسات پیرامون اخلاق عاقلان بناست باهم صحبت کنیم. که اگر انسان این عقل مقابل رویش باشد، می‌توان با او درباره اخلاق صحبت کرد. چرا منابر و هیئات ما خروجی‌هایش کم است عزیزان من؟ جلسات ما چه خروجی‌هایی دارد؟ هنر انبیا این بوده که یک جلسه می‌گذاشتند، یک آتش می‌زده مسیر یک نفر را عوض می‌کرد. ما در جلسات دینی‌مان عاطفه را می‌آوریم بالا. این لازم است ولی کافی نیست. این نمی‌تواند زهیر درست کند. نمی‌تواند بریر درست کند. می‌تواند خانه پُرَش سلیمان صرد خزاعی درست کند که یک مرتبه بعد از این‌که کار از کار گذشت، جو گیر شود بگوید یا لثارات الحسین. احساس، لوکوموتیوش لوکوموتیو ضعیفی است.

وقتی مردم دارند هزار هزار در صف‌های دیگر می‌ایستند ثبت نام می‌کنند، شما در صف عقل ثبت نام کنید. اگر کسی در صف اخلاق و عرفان و حتی عشق ثبت نام کرد، ولی بی عقل بود خاطرتان جمع باشد که یک‌جا زمین می‌خورد. لذا یک سرچ نفسانی در عالم حقیقت بکنید که هرجا بوی عقلانیت آمد چاکری کنید. چون به احتمال بسیار زیاد هرجا عقل دارد حکم می‌کند، حضرت حق هم در کنارش است.

«نسخه‌ای در زیر دارد هرچه در بالاستی» این دِماغ، نسخه پایینی و این دنیاییِ عقل است. غربی‌ها به آن آخرین چیزی که رسیدند به همین قوه دِماغی این دنیایی رسیدند. و می‌گویند عقل یک موجود مادی است. اما ما می‌گوییم عقل فرای ماده و موجودی مجرّد است. اما نسخه‌ای در زیر و در این دنیا دارد. نسخه زیرینش همین قوای دماغی است. هر چیزی که به عقل انسان می‌افزاید -حتی به این عقل ظاهری و قوه ظاهری؛ مثلا گفتند چهارشنبه نوره استفاده نکنید که عقلتان کم می‌شود. و اگر به چهل تا چهارشنبه برسد ممکن است مجنون شوید- دنبالش بروید.

دستورالعمل امام رضا علیه السلام برای ازدیاد عقل

حالا در شب ولادت امام رضا علیه السلام هستیم. یکی از دستورالعمل‌هایی که ایشان فرمودند عقل را زیاد می‌کند خدمت شما عرض کنیم: اَلتَّودُّدُ اِلی النّاسِ نِصفُ العَقلِ؛ تودد یک درجه بالایی از محبت است. محبت، هشت نه مرحله دارد. مودت درجه‌ای است که هوا را یونیزه می‌کند. در این حالت، حالات دو نفر به هم منتقل می‌شود.

امام علی بن موسی الرضا می‌فرماید تودد داشته باشید؛ نه حتی محبت. اَلتَّودُّدُ اِلی النّاس. یکی از هنرهای عالی اهل بیت، تودد الی الناس بود. اساسا آدم به جهان خرم از آن باید باشد که جهان خرم از اوست. من نمی‌گویم از فردا بروید بگویید بی‌حجاب‌ها عشق مایند! التودد الی الناس یعنی همه را گل‌های باغ خدا ببینی. فلسفه حضور ولی الله در عالم این است اصلا. پیامبر در راه تربیت انسان‌ها به مرحله لَعَلَّک باخِعٌ نَفسَکَ رسید. شما تا حالا شده برای هستی دعا کنید؟ یکی کنار حضرت رسول ایستاد گفت: اَلّلهُمَّ اِرحَمنی وَاِرحَم مُحمَّداٌ وَ لا تَرحَم اَحَداٌ مِنَ العالَمین! آقا رسول خدا یک نگاه عالم اندر نادانی به او کردند و فرمودند: لَقَد ضَیَّقتَ الوسیعَ. این چه دعایی بود که تو کردی؟!

اهل بیت چه جور دعا می‌کنند؟ اَللَّهمَّ اِشفِ کُلَّ مَریضٍ. اَللُّهُمَّ اِقضِ دَینَ کُلِّ مَدینٍ. اَللُّهُمَّ رُدَّ کُلَّ غَریبٍ… به همه هستی نگاه می‌کنند، گل‌های باغ خدا می‌بینند. البته گاهی در صورت گل‌ها باید سیلی هم زد ها. چون برخلاف گل بودن خودش حرکت کرده. اما تیغش هم با محبت است. مثل تیغ طبیبی که نشتر می‌زند. ابی عبدالله علیه السلام با آن نگاه حادّ البصرش می‌دید و شکار کرد. بعد از کشته شدن عباس، علی اکبر، قاسم و نزدیک‌ترین اهل ببت، هنوز از کوفی‌ها شکار کرد. چون آدم بود هنوز در آن‌ها. اَلتَّودُّدُ اِلی النّاسِ نِصفُ العَقلِ. این تودد را شروع کنید عقلتان زیاد می‌شود.

والسلام علیکم  و رحمه الله

تهیه و تنظیم توسط وبسایت تشکل مردمی فتیه (fetye.ir)

 

همچنین ببینید

«هویت»؛ زیربنایی‌ترین سرمایه‌ی شهر| ارائه بحث دکتر سعید شعرباف در جلسه هفتگی فتیه

در ادامه می‌توانید خلاصه‌ای از سخنرانی دکتر سعید شعرباف را در جلسه‌ی هفتگی فتیه مورخه‌ی …

3 نظرها

 1. سلام
  فایل صوتی این مراسمات حجه الاسلام هژبری رو میخوام
  ممکنه محبت بفرمایید؟
  شماره تلگرام: 09384862753
  ایمیل: noktenab@gmail.com

 2. سلام
  فایل صوتی این مراسمات حجه الاسلام هژبری رو میخوام
  ممکنه محبت بفرمایید؟
  ببخشید شماره رو اشتباه نوشتم
  09384862752

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *