سرخط خبرها
خانه / اخبار / دوره تابستانه اندیشه اسلامی | با موضوع سیره امام خمینی(ره)
1دوره سیره امام خمینی(ره)
1دوره سیره امام خمینی(ره)

دوره تابستانه اندیشه اسلامی | با موضوع سیره امام خمینی(ره)

این دوره به همت تشکل مردمی فتیه برگزار شده است و جهت ثبت‌نام در این دوره میتوانید با شناسه زیر در تلگرام @binesh_fetye یا شماره 09158513246 تماس حاصل فرمایید.

آشنایی با اساتید دوره ( حجت الاسلام موسوی استاد دوره سیره امام)

استاد این دوره، سید علی موسوی در کنفرانسی با حضور رهبران الهیات آزادی بخش و رئیس مدرسۀ «مارتین لوتر کینگ» با موضوع روحانیت و تحولات جهانی سخنرانی کرد و ضمن تبیین اندیشۀ مبارزۀ معنوی گفت:«من از جایی می آیم که سنگفرش های آنجا را خون روحانیون رنگین کرده است». او عمامه اش را به کفنی تشبیه کرد که همیشه به همراه دارد. نوع ارائه او از مکتب تشیع، حتی افراد بی‌دین و منتقد حاضر در آن جلسه را متأثر کرد.

استادسید علی موسوی
استادسید علی موسوی

سید علی موسوی، متولد1360 در مشهد، از طلبه‌های درس خارج، مدرس و پژوهشگر حوزوی و از فعالان عرصه فرهنگی و تبلیغ جهانی است. پس از پایان تحصیلش در مدارس نمونه دولتی مشهد، وارد دانشگاه علم و صنعت شد؛ اما خیلی زود دانشگاه را رها کرد و برای ورود به حوزه‌ی علمیه، راهی قم شد.
سید علی موسوی با آغاز دوره طلبگی در مدرسه معصومیه قم، ارتباط وسیع و وثیقی با طلبه های غیر ایرانی برقرار کرد؛ طلبه هایی از مالزی، مصر، آمریکا و… . در جلسات جریان های روشنفکری جهان عرب شرکت می‌کرد و هم زمان زبان عربی و انگلیسی را می‌آموخت، او آموختن زبان به همراه ارتباط با انگلیسی زبانان و عرب زبانان را شیوۀ بسیار مؤثری در زبان آموزی می‌داند. ارتباط با برخی طلبه های آمریکایی و آمریکای لاتینی قم و آشنایی با حجت الاسلام ربانی(با سابقه ترین مبلّغ قم در آمریکای لاتین) کم کم او را به آموختن جدی زبان اسپانیولی ترغیب می کند و وارد فضای تبلیغی جهانی و آمریکای لاتین به طور خاص می شود. او معتقد است که «باید با تیپ‌های چپ دنیا ارتباط ارتباط برقرار کرد که در مسیر مبارزاتشان سر خورده شده اند. باید برای آنها تبیین کردکه مبارزه تنها بر مبنای ایمان ممکن است».

وی زمینه‌های پذیرش این اندیشه را درآمریکای لاتین مناسب می‌داند و می‌گوید: گرایش‌های معنوی در آمریکای جنوبی وجود دارد و کسانی هستند که می‌خواهند مبارزی معنوی باشند؛ مثلاً الهیات آزادی بخش یکی از جریان های زنده آنهاست، آنها به دنبال یک مسیح اسطوره ای هستند. من پیرزنی را دیدم که پلاکاردی از مسیح علیه السلام در دست داشت که در آن مسیح علیه السلام مشت گره کرده بود و با حالتی انقلابی شعار می داد.

سید علی موسوی در کنفرانسی با حضور رهبران الهیات آزادی بخش و رئیس مدرسۀ «مارتین لوتر کینگ» با موضوع روحانیت و تحولات جهانی سخنرانی کرد و ضمن تبیین اندیشۀ مبارزۀ معنوی گفت:«من از جایی می آیم که سنگفرش های آنجا را خون روحانیون رنگین کرده است». او عمامه اش را به کفنی تشبیه کرد که همیشه به همراه دارد. نوع ارائه او از مکتب تشیع، حتی افراد بی‌دین و منتقد حاضر در آن جلسه را متأثر کرد.

او می گوید: «در یک جلسه، استادی از دانشگاه کلمبیا به همراه چند نفر از دانشجویانش حضور داشت که از فمینیست‌های سوسیالیست بود و اصلا ما را تحویل نمی گرفت و مشغول سیگار کشیدن خودش بود. وقتی سخنان من به اینجا رسید که پس از انقلاب در ایران، سفارت آمریکا تسخیر شده و آمریکایی‌ها را بیرون انداختیم و تا همین الان، آنها در کشور ما سفارت ندارند، باورش نمی شد؛ برخاست و شروع کرد به کف زدن. بعد دو زانو آمد و جلوی ما نشست؛ ما باید نشان بدهیم که ایمان به خدا مبدأ همه حرکت‌هاست ».

سید علی موسوی در مسیر تبلیغ در آمریکای لاتین با رهبر «اتنوکاسریستا» در پرو دیدار کرد. ( آنها یکی از جنبش‌های مبارزه جویانۀ آمریکای لاتین هستند و صدها دسته میلیشیا و شبه نظامی دارند) وی می گوید: با او از انقلاب پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله و حرکت های امامان معصوم علیه السلام و مبارزه امام حسین علیه السلام گفتم و پس از آن با هم مرتبط شدیم. پس از مدتی در ایمیل‌هایش می گفت من می‌خواهم زیر پرچم پیامبر صلی الله علیه وآله شما مبارزه کنم. کم کم دیدم در ایمیل‌هایش نام امام علی (علیه السلام) و امام مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) را می آورد. می‌گفت که ما با سرحلقه ی رهبری خود، نام امام علی(علیه السلام) به مالک اشتر را مباحثه می کنیم. تلاش من برای آوردنش به ایران نتیجه ای نداد؛ چون جنبش آنها مخفی بود و امکان سفر نداشتند.

در این زمان جریانی نزدیک به «اتنوکاسریستا» در پرو رأی آورد. این فرد اتحادیۀ آلبا را در پرو شکل داد و برای آن همایشی گرفت. محور سخنرانی اول همایش، انقلاب اسلامی ایران با سخنرانی آقای اسعد بود؛ او طی چند هفته حضور شیخ سهیل اسعد و گفت و گو با او، شیعه شد و نام خود را حسین، نام همسرش را فاطمه و نام پسرش را علی گذاشت. او 22بهمن سال بعد به قم آمد ودر یک دورۀ یک ماهه شرکت کرد و هم اکنون خودش در آنجا مبلّغ است.

سید علی موسوی می گوید: همۀ اینها به پیام امام حسین علیه السلام و به بطن ایمانی مبارزه باز می گردد. سید علی معتقد است که نه فقط مبارزان چپ، بلکه حتی تیپ های آکادمیک دنیای غرب نیز سرخوردگی های جدی دارند و تمایل به معنویت و حکمت اسلامی، ظرفیت های فراوانی برای تبلیغ در میان ایشان دارد.

همچنین ببینید

«هویت»؛ زیربنایی‌ترین سرمایه‌ی شهر| ارائه بحث دکتر سعید شعرباف در جلسه هفتگی فتیه

در ادامه می‌توانید خلاصه‌ای از سخنرانی دکتر سعید شعرباف را در جلسه‌ی هفتگی فتیه مورخه‌ی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *