سرخط خبرها
خانه / جلسات هفتگی / صفات اخلاقی «جوانمردان»

صفات اخلاقی «جوانمردان»

“فتیه” کلمه ای است در یکی از ایات سوره کهف. خدا در قران داستان اصحاب الکهف را مطرح کرده است. به جوان میگویند : فتی و جمعش هم میشود فتیه . ولی امام صادق –علیه السلام- فرمودند: اینها جوان نبودند!(پیرمرد بودند) ولی جوانمرد بودند. یعنی صاحب فضیلت بودند. خدا میگوید : «انهم فتیه ءامنوا بربهم و زدناهم هدی»

• درس اخلاق: حجت الاسلام نظافت

• موضوع: صفات اخلاقی جوانمردان

• مکان: حسینیه هنر

• زمان:

• پی دی اف: A4

• صوت: دانلود


در ادامه متن کامل سخنرانی حجت الاسلام نظافت در حسینیه هنر با موضوع «صفات اخلاقی جوانمردان» را به گزارش ستاد مردمی فتیه می‌خوانید:

“فتیه” کلمه ای است در یکی از ایات سوره کهف.

خدا در قران داستان اصحاب الکهف را مطرح کرده است.

به جوان میگویند : فتی و جمعش هم میشود فتیه . ولی امام صادق –علیه السلام- فرمودند: اینها جوان نبودند!(پیرمرد بودند) ولی جوانمرد بودند. یعنی صاحب فضیلت بودند.

خدا میگوید : انهم فتیه ءامنوا بربهم و زدناهم هدی

از آیه پیداست که فتوت یک گام قبل از دین است. یعنی آنی که ایمان می آورد فتوت دارد. ایمان سبب میشود که فتوتش افزون شود، به کمال برسد.

گاهی میبینید بعضی ها مومن اند در حالیکه فتوت ندارند. پیداست که ایمانشان ایمان ناقصی است.

روی صفات جوانمردان کار کنید. و سعی کنید ان صفات را در وجود خود پرورش دهید. ظاهرا فتوت یک فضائل انسانی است که محدود به دین خاصی نیست. هر کس آن صفات را داشته باشد وقتی که با دین حق روبه رو بشود، با اشتیاق ان را می پذیرد.

می بینید که بعض ملل غیر مسلمان در بعضی صفات انسانی از ما مسلمین جلوترند. ما از حیث مکتب جلوتریم.(که ان هم به ما ربطی ندارد! به خدا مربوط است)

جوانمردان ویژگی هایی دارند :

اولین ویژگی شان: حق طلبی است. اگر کسی عطش نسبت به حق نداشته باشد وقتی که به او عرضه هم بگردد مبتلای به کفر میشود. معجزه را هم نمی پذیرد. لذا جوانمردان در درونشان عطشی فراوان است برای پیدا کردن حق.

اگر کسی بخواهد حق را پیدا کند باید موانعش را از بین ببرد . بعض از ان موانع :

  • شهوت ؛ هوس ها و شهوات مانع دیدن حقیقت است . امیرالمومنین می فرمایند : من عشق شیئا اعمی بصره . کسی که شهوت و هوس به چیزی پیدا کرد درست نمیتواند ببیند. ینظر بعین غیر صحیحه . با چشم بیمار نگاه میکند. میشنود ولی با گوشی که مریض است.
  • عصبیت ؛ آدم های حق طلب با عصبیت و تعصب مبارزه میکنند. تعصب یعنی: گروه گرایی ، رفیق بازی ، فرقه گرایی. تعصب یعنی همین که میگویی این هم شهری منه ، هم کلاسی منه . معیارت این است.

بنیان عصبیت را شیطان گذاشت . چون بین مخلوقات خدا خط کشی کرد . گفت من از آتشم و آدم از گل است. لذا من برترم. یعنی معیار خوب و بد بودن را می گذارد بر اینکه از چه گروه و چه فرقه ای هستیم؟

امام سجاد-علیه السلام- فرمودند: عصبیت یعنی اینکه بدترین قوم خودت را بر بهترین گروه دیگر ترجیه بدهی. مواظب باشید تعصب ها در داوری هاتان دخالت نکند.

  • پیش فرض و پیش داوری ؛ (از قبل یکی را محکوم کردن). این هم نمیگذارد انسان درست بفهمد.

امیرالمومنین در صفات متقین می فرمایند : لا یعصم فیمن یحب و لا یحیف فیمن یبغض. اگر از کسی عصبانی است به او ظلم نمیکند.

صفات جوانمردی را اگر از الان در وجودتان نهادینه نکنید بعدها نمیشود دیگر. بسیاری از گرفتاری های کشور بخاطر همین چیز هاست. خیلی از اختلافات مسئولین یا گروه ها، یک نمای بیرونی دارد و یک حقیقت پشت پرده. نمای بیرونی این است که فلسفه می بافند و دلیل می آورند، ولی پشت پرده اش ، عقده ها و کینه ها و حسادت ها و منافع است .

حالا فرصت مفصل میخواهد که درباره فتوت بحث شود. این ها را بحث کنید و کاربردی کنید

از صفات دیگر جوانمردان انصاف است؛ یعنی عدالت در برخورد با دیگران.در برخوردهاتان سعی کنید فقط به فکر خودتان نباشید.

از صفات دیگر جوانمردان ، ظلم ستیزی است. جوانمردان از ظلم متنفرند.

تنفر از ظلم دو مرحله دارد :

از اینکه به من ظلم بشود متنفرم. (این که هنر نیست!)

اگر راست میگویی از این که به دیگران ظلم بشود متنفر باش!

بگردید در زندگی تان مصادیق ظلم را پیدا کنید. آیا واقعا به پدر و مادر وبرادر و خواهرتان ظلم نمیکنید؟

انصاف یعنی همیشه حق را به خودت نده . اقرار کن به حق دیگران.

روش آراسته شدن به این صفات :

راهش این است که یک موضوع را وِل نکنی. اگر چهل روز روی یک صفت کار کنید ، ملکه میشود(نهایتش چهل روز است ، بعضی ها به تعداد روزهای کمتر هم ملکه براشان حاصل میشود). چهل روز حواستان باشد که منصف باشید.

از خدا باید کمک خواست. خدا باید دست ادم را بگیرد.

از ویژگی های دیگر جوانمردان، تعاون است.

پیشنهاد میکنم یک مرامنامه ای برای خودتان بنویسید. در آینده مسیرتان اختلاف زیاد پیش می آید. از الان مرام خودتان را در هر موضوعی مشخص کنید.

به هر حال شما جوانید و خودسازی آسان تر است برایتان . به سن ما که میرسید مثل درختی می مانید که شکل گرفته است. معمولا در سن ما تغییراتِ جدی حاصل نمیشود.

والسلام علیکم و رحمه الله

 

همچنین ببینید

دکتر ظهوریان-فتیه

جریان شناسی گروه‌های خط سوم در عرصه سیاسی پس از انقلاب| ارائه بحث دکتر میثم ظهوریان در جلسه هفتگی فتیه

در ادامه متن سخنرانی دکتر میثم ظهوریان را در جلسه‌ی هفتگی فتیه مورخه‌ی 1397/10/19 به …