سرخط خبرها
خانه / فعالیت ها / انتخابات / بیانیه انتخاباتی جمعی از تشکّل‌های مردمی مشهد
انتخابات شورای پنجم مشهد
انتخابات شورای پنجم مشهد

بیانیه انتخاباتی جمعی از تشکّل‌های مردمی مشهد

باسمه تعالی

«مسئله انتخابات یک امتحان الهی است که گروه‌گرایان را از ضوابط‌گرایان ممتاز می‌کند، و مؤمنین و متعهدین را از مدعیان جدا می‌کند.» امام خمینی (ره)

✅ مردم عزیز مشهد!

انتخاباتی در شأن مردم شهر امام هشتم، عالم آل محمد(ص) است که باعث رشد فهم سیاسی همگانی مردم شود؛ یعنی انتخاباتی که حضور مردم را در طول فرآیند انتخابات (از به صحنه آوردن نامزدها، پیگیری مطالبات، شناخت و نهایتا انتخاب اصلح) تامین کند؛ نه اینکه صرفا با طرح طرفداری‌های سیاسی و ترساندن از رأی آوردن یا نیاوردن فلان لیست و جریان، مردم را از دقت درباره آرای خود باز بدارد! آگاه باشیم، کسانی که همچنان با گذشت 38 از سال از انقلاب، چنان روندی را در پیش می‌گیرند، احتمالا کاسه‌ای زیر نیم کاسه دارند، چه خودشان را اصولگرا و انقلابی بنامند و چه اصلاح طلب و…!
این دسته از گروه‌ها، اگر خودشان را معتقد به ولایت فقیه و پیرو رهبر معظم انقلاب می‌دانند، به مراتب جرمشان سنگین‌تر است! چون رهبر معظم انقلاب به صراحت در سیاست‌های خود تاکید فرموده‌اند که رقابت‌های انتخاباتی باید منجر به افزایش مشارکت آگاهانه مردم شود، حال آنکه آنان هیچ جایی برای رشد آگاهی مردم باقی نگذاشته‌اند و تنها دغدغه‌شان، رأی نیاوردن یک گروه سیاسی دیگر است!

✅ تشکّل‌ها، مسجدی‌ها و فعالین فرهنگی شهر!

وظیفه تشکّل‌ها و مساجد و فعالین فرهنگی شهر باید بسترسازی برای انتخاباتی آگاهانه و انتخاب اصلح مبتنی بر حجت شرعی و انگیزه انقلابی باشد؛ حواسمان باشد، مبادا تشکل‌ها و فعالین فرهنگی به ابزاری برای تکمیل سناریوی رقابت‌های کهنه انتخاباتی سیاسیون تبدیل بشوند!
همین روزهاست که کار سیاسیون شروع می‌شود و دوباره به سراغ همه ما می‌آیند؛ افراد سالم و دلسوز را نه از ادعاهایشان که از نوع دغدغه‌هایشان بشناسیم. ببینیم آیا طبق دستور صریح رهبر معظم انقلاب در سیاست‌های ابلاغی انتخابات، دغدغه ایشان نیز ارتقاء شایسته گزینی است یا رأی آوری یک لیست خاص؟! اگر دغدغه شایسته گزینی دارند، بپرسیم با چه روش‌هایی؟ نقش مردم و تشکّل‌‌ها را چه چیزی تعریف می‌کنند؟! زمان اینکه نام‌های مختلف و گروه‌های مختلف و برچسب‌های مختلف، تشکّل‌ها را وسیله اهداف خود قرار بدهند، به پایان رسیده است.

✅ گروه‌های سیاسی و مالکان لیست‌های انتخاباتی شهر!

آری! حتما «وحدت» یکی از لوازم قطعی برای تحقق آرمان‌ها در جمهوری اسلامی است. اما این به معنای مشروعیت هر گونه ائتلاف به هر شکل و هر فرآیند و با هر هدفی نیست. فرآیندهای مرسومی که نقش مردم و بدنه مجموعه‌های مردمی را به رأی دادن بر سر صندوق یا حداکثر بدنه‌ای برای جمع‌آوری رأی برای مجموعه‌های سیاسی، تقلیل می‌دهند، موجب عدم تحقق نتیجه حداقلی مطلوب انقلاب اسلامی می‌شوند. اگر ادعای وحدت از سوی سیاسیون خالصانه است، باید توضیح دهند چرا هیچ وقت حاضر نیستند گروه گرایی را به نفع اصلح‌ها کنار گذاشته و به قواعد حرکت انقلابی و متّکی به بصیرت تن دهند؟ بدانید که دوران سیاسی بازی گذشته است و باید به مردم پاسخگو باشید.
پیشنهاد فهرستی از نامزدهای انتخاباتی به مردم، کار پسندیده‌ای است، اما به شرط آن که اولاً لیست‌های انتخاباتی پشت درهای بسته، توسط افرادی که پاسخگو نیستند و بدون توجه به ظرفیت بالای نخبگان انقلابی و متّخصص، طراحی و ارائه نشوند؛ و ثانیاً لیست‌های ضعیف و سیاسی کارانه که جز اصلح بودن و توجه به شاخص‌های انتخاب اصلح، معیارها و مصلحت اندیشی‌های دیگری برای معرفی نامزدها دارند، به نام لیست لازم الاتباع معرفی نشده و رأی به چنین لیست‌هایی به عنوان وظیفه مردم متدین و انقلابی تبلیغ نشود. بر اساس وظیفه دینی و بیانات امام و رهبری، وظیفه مردم «#رأی_به_اصلح» است و نمی‌توان اصلح را از ماه‌ها قبل به بهانه شرایط شب انتخابات حذف کرد. اصلح اگر به موقع شناسایی شده و به خوبی معرفی شود به راحتی مقبولیت را نیز به دست خواهد آورد.

✅ روحانیت معزّز، اساتید و نخبگان شهر مشهد!

آینده مشهد در گروی حضور چهره‌های مردمی، باانگیزه، انقلابی و متخصص است. تاکید می‌کنیم شورای شهر، شرکت سهامی خاص نیست که بنا باشد بر مبنای وزن کشی‌ها و سهم‌بندی‌های بدون مبنا تاسیس شود. مشهد آینده که باید در پیش‌برد اهداف انقلاب و خدمت به زائران و مجاوران علی بن موسی الرضا (ع)، همچنان خط‌شکن و پیشرو باشد، در گروی نقش‌آفرینی افراد و مدیرانی است که در عین داشتن انگیزه و روحیه بالا برای خادمی و نوکری مردم و استفاده از فرصت‌های این شهر، همزمان هم به سلاح تعهد و رویکردهای انقلابی صریح و هم به سلاح تخصّص و توانمندی‌های فکری برای اداره این شهر مسلح باشند.

نامزدهای لایق نیز، در افراد مشهور و مطرح خلاصه نمی‌شوند. برای دعوت از نامزدهای انتخاباتی و حمایت از آنان، نباید به گزینش کردن از میان کسانی که نامشان مطرح است و از غربال نامرئی فضای آفت‌زده سیاسی گذشته‌اند اکتفا کرد. بلکه باید به دنبال رصد، شناسایی و کشف افراد توانمند و متعهد و معرفی آنان به فضای سیاسی بود. مبادا با سکوتمان یا همراهی منفعلانه‌مان، آب به آسیاب لیست‌بندهای حرفه‌ای بریزیم.

✅ دردمندان و دلسوزان نظام و انقلاب!

ضمن تاکید بر غیر واقعی بودن دو قطبی اصولگرا و اصلاح‌طلب و عدم تطابق آن با واقعیت‌های اجتماعی، تاکید می‌کنیم تهدیدات و فرصت‌های کلان‌شهر مشهد نباید در دعواهای سیاسی و قبیله‌ای گم شود. در عوضِ مواضع ظاهری یا کلی، آنچه در عمل باید مبنای دسته‌بندی‌ها و مرز بندی‌ها قرار بگیرد، موضع واقعی و صریح جریانات مختلف نسبت به مسایل واقعی در این شهر است. مسایلی همچون نحوه مشارکت حقیقی مردم و نخبگان در مدیریت شهر و کاهش هزینه‌های شهری، نحوه طراحی روش‌های پایدار در توانمندسازی -و نه امداد- به حاشیه‌های شهر مشهد، نحوه تامین درآمد شهری با توجه به اقتضائات هویتی و فرهنگی خاص مشهد، مدل بازسازی و بازآفرینی بافت‌های فرسوده بدون اجحاف در حق مردم و هویت سنتی شهر، نحوه تعیین تکلیف برخی پهنه‌های مهم شهری همچون بافت اطراف حرم و ارتفاعات جنوب و … از دست زمین‌خواران و کوه‌خواران قانون‌دان، نحوه مواجهه با تعهدات مالی و حقوقی باقی‌مانده از دوران‌های گذشته مدیریت شهری، شاخص‌ها و مصادیق شهردار و معاونان ایشان که بناست در اولین تصمیم توسط شورای شهر انتخاب شوند، و ده‌ها عنوان ریز و درشت دیگر که حداقل راهبرد کلی هر شخص و یا جریان در قبال آن باید در فرآیند انتخابات، واضح شود. تنها در این صورت است که می‌توان اطمینان یافت، با انتخاب یک جمع واقعا متخصص و انقلابی، در میدان واقعی هم اتفاقی به نفع مردم و انقلاب رخ می‌دهد و اگرنه کار به کلی گویی‌ها و بذله گویی‌ها، خلاصه خواهد شد و در این میان سرمایه اجتماعی نظام جمهوری اسلامی قربانی فرآیندهای سیاست‌زده می‌شود.

👈 در پایان، امضاکنندگان این بیانیه با دعوت از همه نخبگان، گروه‌ها و تشکّل‌ها با توجه به ضوابط و شاخص‌ها و تاکید بر فرآیندهای سالم و آگاهی‌بخش در انتخابات پیش‌رو، با توجه به فرصت باقیمانده تا انتخابات از همه چهره‌های صاحب‌صلاحیت و دلسوز انقلابی درخواست می‌کنند که با ورود به موقع در عرصه انتخابات، به تکلیف خود جهت کمک به تحقق آرمان شهر رضوی و تبدیل مشهد به #شهر_مردم عمل کنند.

🖋 امضاکنندگان:
مجمع فعالان حوزه و دانشگاه – مجمع مطالبه مردمی – موسسه فرهنگی کتاب پردازان – تشکل مردمی فتیه – کانون دانش‌آموختگان بسیجی(کاد) – انجمن اسلامی مسجد سناباد – گروه تبلیغی سیدالشهدا – مجموعه جوانان شهید چمران – مجموعه‌ی فرهنگی مسجد پنجتن -جمعیت رهروان امر به معروف و نهی از منکر خراسان رضوی – قرارگاه عملیاتی فتح – جلسه فرهنگی مذهبی اخوت- کانون فرهنگی شهید مطهری – کانون سجادیه
#مشهد_مردم

همچنین ببینید

نامه‌ی فتیه به هیئت امنای خراسان

نامه‌ی مهم تشکّل مردمی فتیه به هیئت امنای موسّسه فرهنگی هنری خراسان

در اعتراض به دعوت وزیر محترم امور خارجه؛ دکتر ظریف در جشن بیست هزارمین شماره‌ی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *