سرخط خبرها
خانه / مکتوبات / به بهانه “یتیم خانه ایران”، دقتی در تبلیغات ائمه| یادداشت علی راستی

به بهانه “یتیم خانه ایران”، دقتی در تبلیغات ائمه| یادداشت علی راستی

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

در تاریخ، جنایاتی که در حق شیعه اتفاق افتاده بسیار است و به جرئت می‌توان گفت غیر قابل شمارش اند. غصب خلافت، اهانت به دختر رسول الله، به شهادت رساندن ائمه هدی( صلوت الله علیهم) تحریف و از بین بردن منابع شیعه و… .

اما در روند تبلیغات ائمه این نکته حائز اهمیت است که ایشان هر کدام از جنایت های اتفاق افتاده علیه شیعه را که بازگو می‌کردند آن را پیوست زده‌اند به عاشورا. بعید است شیعیان مجلس ذکر مصیبتی بر پا کنند و از اباعبدالله الحسین (ع) نامی به میان نیاید. نتیجه این حرکت تبلیغاتی هم این است که بعد گذر هزار و چهارصد سال نام شیعه ملازم با عاشوراست، هویت شیعه با عاشورا شناخته میشود و نمایش قدرت شیعه در اربعین اباعبدالله الحسین است.

تاریخ استعمار در ایران نیز همینگونه است، سراسر آلوده به جنایت. از جنگ های ایران و روس گرفته تا قرارداد های استعماری، منحرف کردن مشروطه، سیاست های انگلیس که منجر به قحطی شد، کودتای 28 مرداد، جنگ تحمیلی و سرنگون کردن هواپیمای مسافربری و … .

اما چرا هیچ کدام از اینها در ذهن مردم نمانده و همان تفکر قاجاری- که پیشرفت، منوط به ارتباط با ابر قدرت هاست- و قرارداد های ننگین ترکمانچای و رویترز و … را در پی داشت دوباره بعد از قریب به صد سال زنده میشود و توسط بعضی از مردم که اتفاقا جنایات آن ابرقدرت ها را هم درک کرده اند رای می‌آورد و برجام و IPC را رقم می‌زند؟

این جا اشکال از حزب الله و تریبون دارانش است که نتوانسته یکی از تجربه های تلخ دوره استعمار را در یاد ها نگه دارد

و مردم با علم به همه جنایات استکبار هنوز فکر میکنند که باید به ابرقدرت ها اعتماد کرد.

با ساخته شدن فیلم ” یتیم خانه ایران” این فرصت پیش آمده تا یکی از وحشیگری های استکبار را هنرمندانه در ذهن ها حک کرد. جنایتی که حاصل سیاست های انگلیس در سال های 1296 تا 1299 ( جنگ جهانی اول ) بود و قحطی ای را رقم زد که بقول مشهور 9 میلیون از جمعیت 18 میلیونی ایران تلف شدند. و بر فرض اگر هر خانواده شش نفر بوده باشد بطور میانگین از هر خانواده سه نفر مرده اند. و این یعنی عزای کل ملت ایران.

انگلیسی‌ها نه‌تنها برای کاستن از شدت قحطی کاری انجام ندادند، بلکه با خرید گسترده غله و مواد غذایی در ایران (برای تامین آذوقه سپاهشان) و صادرات آن، آتش زدن مواد غذایی(برای این‌که دست عثمانی‌ها نیفتد!)، ممانعت از ورود غذا از ایالات‌متحده و اتخاذ سیاست‌های مالی (ازجمله نپرداختن درآمدهای نفتی به ایران)، قحطی‌ای را که خود به وجود آورده‌ بودند، شدت بخشیدند. تصورش سخت است اما مردم ایران به خوردن ریشه درختان، سگ و مردار انسانی پرداختند. و حتی دولت انگلیسی رضاخان هم نتوانست غرامت بگیرد.

الان است وقت حک کردن این تجربه تلخ در اذهان. و واجب است بر امت حزب الله که “یتیم خانه ایران” را ببینند و بقیه را دعوت به دیدنش کنند…

والسلام علیکم

همچنین ببینید

نامه‌ی فتیه به هیئت امنای خراسان

نامه‌ی مهم تشکّل مردمی فتیه به هیئت امنای موسّسه فرهنگی هنری خراسان

در اعتراض به دعوت وزیر محترم امور خارجه؛ دکتر ظریف در جشن بیست هزارمین شماره‌ی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *