سرخط خبرها
خانه / فعالیت ها / گزارش اولین جلسه از سلسله جلسات “محاکمه مردمی” در اعتراض به فیش های نجومی و نامشروع

گزارش اولین جلسه از سلسله جلسات “محاکمه مردمی” در اعتراض به فیش های نجومی و نامشروع

دیشب (چهارشنبه-۱۰شهریور) اولین جلسه از سلسله جلسات “محاکمه مردمی” در اعتراض به فیش های نجومی و نامشروع در مسجد صنعتگران مشهد برگزار شد. سخنران این مراسم دکتر زاکانی نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی بودند. هم چنین حاج حیدر رحیم پور؛ پیر انقلاب مشهد نیز به عنوان میهمان ویژه در جلسه حضور یافتند.
تشکل های مردمی برگزارکننده این سلسه نشست ها اعلام کرده اند که با برگزاری مداوم این جلسات در نقاط مختلف شهر، اجازه نمی‌دهیم گفتمان مطالبه از مسئولین درباره این مسئله که باعث ضربه به سرمایه اجتماعی نظام شده است، کمرنگ شده و مورد غفلت قرار بگیرد.
در ادامه گزارشی از صحبت های حاج حیدر رحیم پور و دکتر زاکانی را می خوانیم:


photo_2016-09-02_11-52-49

روزی نرسد که رهبری اعلام کنند «هیأت دولت بد است»
حیدر رحیم‌پور ازغدی نیز در این نشست با بازخوانی بخشی از بیانات رهبر معظم انقلاب پیرامون فیش‌های نجومی، اظهار کرد: آقای لاریجانی رییس قوه قضاییه است، زمانی که این بحث فیش‌های نجومی مطرح شد، باید همچون برق همه این افراد را از خانه‌هایشان بیرون می‌کشید، پول‌هایی که دریافت کرده‌اند را تا ریال آخر پس می‌گرفتند.
وی با نقل خاطره ای از مقام معظم رهبری درباره مسائل مربوط به بنی صدر و خیانت هایی که در مسئله جنگ کرده بود گفت: روزی دیدم آقای خامنه‌ای بشدت سردرگم و پریشانند و حال جسمانی ایشان رو به افول بود. عرض کردم مگر چه شده؟ فرمودند بنی‌صدر پشت سرهم به رزمنده ها خیانت می کند، نزد امام هم که می رویم و عرض شکایت می کنیم ایشان می گویند به فرمانده کل قوا (بنی صدر) بگویید!
ایشان تصریح کرد: همین امامی که این قدر پشت بنی صدر ایستاد، وقتی که جایش رسید گفت: «اگر همه دنیا بگویند بنی صدر خوب است من می گویم بد است».
حاج حیدر رحیم پور خطاب به دولت دهم گفت: به دولت تذکر می‌دهم، حضرت آقا تربیت‌شده امام خمینی است، رفتارهای امام را به‌خوبی آموخته‌اند و دیدیم در قضیه فیش‌های حقوقی تواضع به خرج دادند؛ مواظب باشید رهبری از کسی که مدام تعریف می‌کند، یک روز نفرمایند «اگر همه بگویند هیأت دولت خوب است، من می‌گویم خوب نیست»، وای به آن روز.


photo_2016-09-02_11-51-30

هیچ‌یک از دستگاه‌ها برخورد درستی با فیش‌های نجومی صورت ندادند
نماینده سابق مجلس شورای اسلامی گفت: هیچ‌یک از دستگاه‌ها برخورد درستی با موضوع فیش‌های نجومی نداشتند، نه دستگاه اجرایی که بستر ایجاد این سوءاستفاده بود و نه دستگاه قضایی که وظیفه برخورد با این تخلفات را داشت.
علیرضا زاکانی در این نشست با بیان این‌که فلسفه انقلاب اسلامی عدالت بوده و هست، اظهار کرد: همان‌طور که رهبر انقلاب بارها اشاره‌کرده‌اند، ایران اسلامی چندین برابر ظرفیت خود دارای امکانات و توانایی است اما چرا این امکانات در خدمت آبادانی مادی و معنوی مردم قرار نمی‌گیرد؟
وی ادامه داد: دلیل آن، ریشه دواندن یک فکر غلط، روحیه‌ای نامبارک و غیر اسلامی به اسم «فرهنگ اشرافی گری» و «غارت بیت‌المال» است، این فرهنگ راه را به سمتی برده که دستیابی به حداقل‌های زندگی را برای برخی ناممکن ساخته است.

فساد، اصولگرا و اصلاح‌طلب نمی‌شناسد
زاکانی با تأکید بر این‌که فساد نه اصولگرا می‌شناسد و نه اصلاح‌طلب، تصریح کرد: این فرهنگ آفت‌های متعددی دارد، اولین آفت آن، حرکت در مسیر پیوند بین قدرت و ثروت است، قدرت را طعمه‌ای برای ثروت‌اندوزی می‌دانند به همین دلیل، وقتی فیش‌های نجومی را می‌بینید، دیدن آن برای جمع بسیاری از مردم سخت است اما برای بخشی جزئی از جامعه که این دارای این فرهنگ هستند علاوه بر این‌که مذموم نیست، بر سر مردم منت هم می‌گذارند که جامعه را اداره می‌کنند.
وی خاطرنشان کرد: چطور است که جامعه فریاد می‌زند، رهبر انقلاب صدایشان بلند شده و مهر خیانت بر پیشانی این‌ها زده‌اند اما برای آنان مراسم تودیع می‌گیرند و به‌عنوان عناصر ویژه و ذخایر جامعه معرفی می‌کنند؟ چرا این‌ها حیا نمی‌کنند، از رهبری و مردم خجالت نمی‌کشند؟
مردم مدیر زیاده‌خواه نمی‌خواهند
نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که حتی یک مدیر فاسد باعث فساد دیگر مدیران می‌شود، عنوان کرد: حتی یک مدیر زیاده‌خواه نیز زیاد است، جامعه ما مسؤول زیاده‌خواه و کسی که در آن فکر اشرافی گری نهادینه‌شده، نمی‌خواهند.
وی افزود: هیچ‌یک از دستگاه‌ها برخورد درستی با موضوع فیش‌های نجومی نداشتند، نه دستگاه اجرایی که بستر ایجاد این سوءاستفاده بود و نه دستگاه قضایی که وظیفه برخورد با این تخلفات را داشت، متأسفانه امروز درگیر سرطان تبعیض و اشرافی گری هستیم؛ برخورد شایسته‌ای که مدنظر رهبری بود به‌هیچ‌عنوان صورت نگرفت.

«آرزوی اشرافی گری» خطرناک‌تر از اشرافی زیستن
وی، «آرزوی اشرافی گری» را یک معضل و خطر برای جامعه دانست و گفت: بدتر از اشرافی گری، عناصری هستند که در جامعه آرزوی قارون بودن و اشرافی گری داشتند، در کربلا نیز قارون صفتان، پیاده‌نظام کسانی شدند که همه خوبی‌ها را با توسعه ظلم و جنایتشان ذبح کردند.
زاکانی با اشاره به قراردادهای نفتی و نواقص موجود در آن، گفت: در دوازده صفحه متن قراردادهای نفتی که نوشته‌اند، خودشان ١۵٠ایراد اساسی بیرون کشیدند اما بااین‌حال می‌خواهند میدان نفتی آزادگان در داخل کشور را هم بفروشند؛ با گزارش‌هایی که در مورد توتال و کرسنت وجود دارد، بازهم می‌خواهند با دلالی، توتال و کرسنت دیگری به وجود آورند و رفته‌رفته صنعت نفت را هم خصوصی کنند.
وی افزود: همیشه فکر می‌کردیم پرونده کرسنت تنها دو گروه دلال دارد، دلال اول آقای مهدی هاشمی و آقای یزدی، دلال دوم نیز آقای طرقیجات، پرونده که به کشور رسید به دو گروه دیگر نیز رسیدیم که یک گروه از آنان به ازای هر ۵۰ سنت فروش گاز، هشت سنت از آن را برای خود برمی‌داشته تا بتواند این پرونده را در ایران جوش دهد.

photo_2016-09-02_11-53-22

می‌خواهند توتال و کرسنت دیگری به وجود آورند
این فعال و تحلیل‌گر سیاسی ادامه داد: در قراردادهای نفتی جدید IPC، به بهانه مجوزی که مجلس سال ۹۱ برای تغییر قراردادها و بازبینی آن داده است، قراردادی را طراحی کردند که به‌موازات آن، یک گروه نیز در انگلیس قرارداد نفتی طراحی کردند که در مقام عمل، طرح متعلق به انگلیس را اجرا می‌کنند، دولت آن قرارداد را تصویب کرد و ماه پیش نیز دوباره آن را به تصویب رساند.
زاکانی با انتقاد از روند تصویب و اعمال قراردادهای جدید نفتی، خاطرنشان کرد: چرا هنوز فرسنگ‌ها در میدان‌های مشترک گازی و نفتی عقب هستیم؟ دلیل آن، خیانت شرکت‌هایی همچون توتال است که گزارش‌های غلط تنظیم کرد، امروز نیز می‌خواهند نفت و گاز کشور را به سمتی ببرند که سرنوشت آن را خودشان تعیین کنند.
وی با بیان این‌که عده‌ای می‌خواهند فاسدین را به جایگاه‌های اصلی بنشانند، عنوان کرد: برخی محکومان پرونده کرسنت درصدر مسئولیت‌ها نشسته‌اند، مگر دستگاه‌های امنیتی نمی‌دانند این قبیل مفسدان در جامعه حضور دارند، چرا هنوز مخفی می‌مانند؟

زاکانی خاطرنشان کرد: حالا که بعضی مدیران نمی‌خواهند و یا نمی‌توانند با این موضوع مقابله کنند، لازم است مردم پای‌کار بیایند و نگذارند حضور و فعالیت چنین افرادی در مدیریت امور باقی بماند.
نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که پولی که باید برای مردم هزینه شود و دردی از آنان دوا کند، وارد فضای رابطه و زد و بند می‌شود، خاطرنشان کرد: وقتی این پول تبدیل به یک رانت و امکان خاص می‌شود، ۴۰۰ میلیون درهم که معادل نزدیک به ۴۰۰ میلیارد تومان است را به سود صفر درصد در اختیار کسی قرار می‌دهند مرتبط با سیستم خودشان است، او هم این پول را وارد کشور می‌کند و از آن ۲۴ درصد سود می‌گیرد.
وی ادامه داد: این موضوع را به وزیر اقتصاد متذکر شدم، ایشان گفت آقای رییس‌جمهور ناراحت هستند و با برادر خود برخورد کردند اما بعد از مدتی دیدیم آقای فریدون آمد جلوی دوربین و گفت من هستم و جایی نرفتم؛ ما باید دائماً زنگ هشدار را به صدا درآوریم و اجازه ندهیم عده‌ای در تاریکی‌ها و کنج‌های خلوتی که برای خود ایجاد کرده‌اند، باقی بمانند.

همچنین ببینید

تجمع دانشجویان در صحن قدس

تجمّع جوانان و مردم مشهد در صحن قدس رضوی در روز دانشجو

پنج شنبه 16آذر، مصادف با روز دانشجو و درپی گستاخی جدید رئیس جمهور آمریکا درباره …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *