سرخط خبرها
خانه / اخبار / گزارش برنامه «لبیک‌گو» ویژه بزرگداشت شاعر انقلاب مرحوم حمید سبزواری | حسینیه هنر مشهد

گزارش برنامه «لبیک‌گو» ویژه بزرگداشت شاعر انقلاب مرحوم حمید سبزواری | حسینیه هنر مشهد

برنامه «لبیک‌گو»

ویژه بزرگداشت شاعر انقلاب مرحوم حمید سبزواری

• مکان: حسینیه هنر مشهد

• زمان: ۲۶ خردادماه ۱۳۹۵

• سخنرانی وحید جلیلی (معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد)

دهانت را می‌بویند مبادا گفته باشی دوستت دارم امام!

وحید جلیلی

وَالشُّعراءُ یَتَّبِعُهُم الغاوُون* اَلم تَرَ اَنَّهم فی کُلِّ وادٍ یَهیمُون* و اَنَّهم یَقولُونَ ما لا یَفعلون* اِلّا اّلذینَ ءامَنوا و عَمِلوا الصّالحاتِ و ذَکروا اللهَ کثیراً وانتَصروا مِن بعد ما ظُلِموا وسَیعلَم الّذین ظَلمُوا اَیِّ مُنقَلَبٍ یَنقَلِبون (آیات پایانی سوره مبارکه شعراء)

طبق این آیات شریفه در شاعری محض فخری نیست. آن‌چه که افتخار دارد و سربلندی دارد در دنیا و آخرت، ممتاز شدن به همین صفاتی است که در آیات آخر سوره‌ مبارکه شعراء آمده است.
امروز در مجلس بزرگداشت شخصیتی نشستیم که جزو ممتازهای شعر و شاعری است. جزو إِلَّا الَّذِینَ است. شاعر هست، قریحه‌ جوشان هنری دارد اما شاعر پسند پروردگار است. اهل ایمان است؛ اهل عمل صالح است؛ اهل انتصار و دادخواهی است و اهل برافراشتن پرچم عدالت و آزادی در برابر ستمگران و مستکبران.
مهم‌تر این‌که در این مسیر، تا آخرین لحظه‌ زندگی پایمردی می‌کند و علیرغم همه هجمه‌ها، طعن‌ها، تمسخرها، فشارها و فضاسازی‌ها می‌ایستد. در روزگاری که دهانت را می‌بویند مبادا گفته باشی دوستت دارم امام؛ دوستت دارم شهید؛ دوستت دارم انقلاب؛ امثال سبزواری‌ها ایستادند و نهراسیدند و زیباترین جلوه‌های تاریخ این مملکت را و این ملت را و این امت را در آیینه‌ هنر جوشان خودشان بازتاباندند و در تاریخ ماندگار کردند.
کم نداریم کسانی را که ادعای شعر و شاعری دارند در همین مملکت. برای نلسون ماندلا شعر دارند و او را مدح کردند و به امام بد و بیراه می‌گویند. دیگر کج‌سلیقه‌تر و بی‌هنرتر از این جماعت داریم!
امثال سبزواری‌ها، ارزش و بزرگی‌شان در این است که از این فضا و از این فضاسازی‌ها نهراسیدند و در کنار ملت ماندند و پشت سر امام تا آخرین لحظه قرار داشتند و شعرشان هم از جانب خبرگان و هنرمندان منصف و هم از جانب توده‌های وسیع مردمی تلقی به قبول شد، تبدیل به خاطره‌ ملی شد و بخش مهمی از تاریخ فرهنگی این ملت را ساخت.
تجلیل از آقای سبزواری تجلیل از همه‌ این صفات است؛ تجلیل از این هوشمندی و این پایمردی است، قله‌هایی مثل سبزواری بودند که چراغ را روشن نگه داشتند که امروز شما می‌بینید خیل عظیمی از نوآمدگان شعر، رویش‌های شیرین و دلنشین شعر پدید آمدند. اگر امثال سبزواری‌ها نمی‌بودند، اگر آن قله‌ها فرو می‌ریخت، اگر کسانی نبودند که نگاهبانی کنند از این ستیغ‌ها و فرازها، اگر آن قله‌ها گم می‌شد دامنه‌هایی هم شکل نمی‌گرفت. اگر امروز این دامنه‌های وسیع و خرم و سرسبز و روح‌افزا در شعر انقلاب اسلامی شکل گرفته، حاصل زحمات امثال حضرت آقای سبزواری است.
این تعبیر را که در دهه اول انقلاب می‌گفتند «روحش شاد و راهش پر رهرو باد» به طور ویژه و خاص باید در مورد آقای سبزواری گفت. که راهش پررهرو باد که شعر مردمی، شعر انقلابی، شعر دینی شعر بی‌غل و غش، شعر روان و شعر خادمانه برای ملت و دین و پروردگار سرود. امیدوار هستیم که نسل‌های جدید و نمونه‌های رویش‌های شعر انقلاب اسلامی که خصوصا در خراسان بزرگ و در مشهد عزیز هم کم نیستند، پرچمی را که ایشان برافراشت همچنان در اهتزاز نگه دارند و روز به روز آن را به قله‌های بالاتر و بالاتری برسانند.


• سخنرانی محمد کاظم کاظمی (شاعر و نویسنده انقلاب اسلامی)

شاعر دغدغه ها

محمدکاظم کاظمی

شعر سبزواری را از لحاظ گرایش‌های شعری و ادبی مختلف و از لحاظ نوع بیان و تخیل و عناصر شعری، باید در انتهای سنتی‌ترین شعر انقلاب جای داد. افراد دیگری هم در سلک همین شاعران شعر سنتی انقلابی دیده می‌شوند: مرحوم اوستا، مرحوم مشفق و مرحوم شاهرخی. این چهار شاعر انقلاب خیلی کنار یکدیگر بودند و تا اسم یکی می‌آمد اسم آن سه تای دیگر هم کنار او جای می‌گرفت. این چهاریار، اولین نسل شعر انقلاب بودند.
سه نوع شعر در آثار مرحوم سبزواری دیده می‌شود. یک دسته همان غزل‌سرایی سنتی است؛ مثل غزل حافظ و سعدی. دسته دیگر شعرهایی که حال و هوای اجتماعی، سیاسی و شکایت از روزگار و زمانه دارد و دسته دیگر شعرهای انقلابی اوست.
همین دسته سوم سبزواری را سبزواری کرده است و دست به دست کردن همین‌ها بود که در زمان پهلوی زندان و تعقیب داشت. دسته‌ دوم هم مضمون انقلابی دارد؛ لکن نیاز به توجیه و تاویل دارد و صراحت در اعتراض ندارد.
نکته‌ دیگر شعر سبزواری این بود که شعر اعتراضی در فضای مومنانه و مسلمانانه بود. در زمانی که جریان ادبی مخالف رژیم پهلوی عمدتا در دست چپی‌ها و کمونیست‌ها بود؛ سبزواری جزو معدود کسانی بود که شعرشان موضع‌گیری صریحی علیه حکومت داشت و هم در فضای اسلامی سروده می‌شد.
سبزواری در حوزه‌ای پا گذاشت که مردم با آن درگیر بودند و سعی کرد تمام توانش را صرف همان حوزه کند. هرچند بعضی‌ها از لحاظ ادبی در مراتب رفیع‌تری از سبزواری بودند، لکن سبزواری بین توده مردم شناخته شده‌تر بود و موقعیت ویژه‌تری داشت. او دغدغه مردم را شناخت و خودش را وقف همان کرد.


• سخنرانی حاج محمود اکبرزاده (مداح پیشکسوت انقلاب اسلامی)حاج محمود اکبرزاده

سابقه آشنایی ما با آقای سبزواری، به پنجاه شصت سال می‌رسد.
انقلابی بودن شرط نیست، انقلابی ماندن شرط است. خیلی‌ها را دیدیم که فقط تا نیمه‌های راه رفتند.
افرادی که شعر انقلابی گفتند؛ آن هم چه شعرهایی. حالا می‌بینیم درست نقطه برعکسش را شعر می‌گویند.
کامل تغییر جهت دادند. سبزواری این جوری نبود. از همان اول یاحق گفت و تا آخر هم ماند.
خدا ما را ثابت قدم نگاه دارد.


• گزارش تصویری برنامه «لبیک‌گو»

photo_2016-06-16_17-18-56

photo_2016-06-16_17-19-19

 

 

photo_2016-06-16_17-19-28

photo_2016-06-16_17-19-32
photo_2016-06-16_17-19-37

همچنین ببینید

دکتر ظهوریان-فتیه

جریان شناسی گروه‌های خط سوم در عرصه سیاسی پس از انقلاب| ارائه بحث دکتر میثم ظهوریان در جلسه هفتگی فتیه

در ادامه متن سخنرانی دکتر میثم ظهوریان را در جلسه‌ی هفتگی فتیه مورخه‌ی 1397/10/19 به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *