سرخط خبرها
خانه / هیئت لبیک / “حقیقت، فضیلت و عدالت؛ سه عنصر اصلی جامعه مهدوی” گفتاری از استاد حسن رحیم پور ازغدی | هیئت لبیک حسینیه هنر

“حقیقت، فضیلت و عدالت؛ سه عنصر اصلی جامعه مهدوی” گفتاری از استاد حسن رحیم پور ازغدی | هیئت لبیک حسینیه هنر

گزارشی از مراسم نیمه شعبان با سخنرانی استاد حسن رحیم پور ازغدی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در هیئت لبیک حسینیه هنر

• موضوع: ” حقیقت، فضیلت و عدالت؛ سه عنصر اصلی جامعه مهدوی “

• سخنران: استاد حسن رحیم پور ازغدی

• مکان: حسینیه هنر هیئت لبیک

• زمان: میلادحضرت مهدی (عج) سال ۱۳۹۵

• انعکاس در: tasnimnews.com | faryadha.ir |sobhtoos.ir

 


استاد حسن رحیم پور ازغدی سخنران مراسم جشن شب نیمه شعبان هیئت لبیک حسینیه هنر مشهد بودند.
ایشان فرمودند: جامعه ی مهدوی در سه سطح، سه دو قطبی ایجاد میکند؛ یکی در سطح هستی شناسی، یکی ارزش شناسی (زیبایی شناسی) و دیگری وظیفه شناسی.
سپس با بیان این نکته که جبهه ی کفر در هر سه سطح ورود داشته و صفی مقابل صف انبیاء تشکیل داده است فرمودند: استکبار در زمینه ی اول (هستی شناسی) در مقابل حقیقت، قائل به واقعیت شد. آن هم واقعیت صرفا مادی. یعنی فقط محسوسات هستند که واقعیت دارند و هستند. حتی یک درجه از این هم تنزل کردند و سر از شکاکیت درآوردند. به این معنا که واقعیت های صرفا مادی را نیز واقعیت نمی دانستند. در مقام مقابله با مکتب انبیا گفتند حقیقتی که انبیا از آن دم می زنند اصلا واقعیت ندارد.
در سطح دوم (زیبایی شناسی) قائل به طبیعت شدند. در مقابل مکتب انبیا که از فضیلت صحبت کردند. طبیعت یعنی اصلا شاخصی نداریم. هرکس از منظر خودش خوب است و اصلا ملاکی برای سنجش زشتی و زیبایی و خوبی و بدی نداریم. یعنی نوعی نسبیت. در مقابل، مکتب انبیا قائل به ملاک هایی برای سنجیدن زشتی و زیبایی و خوبی وبدی بودند. انبیا فضیلت را زیبایی و رذیلت را زشتی می دانستند.
در حوزه سوم (وظیفه شناسی) بعکس مکتب الهیون که صحبت از عدالت کردند و عدالت را قرار دادن هر شیء در مکان و موضع و حق خودش می دانستند، جایگاه و شانی برای هر شیء قائل نبوده و ربوبیت و خلقت و هدایتی را برنتافتند. گفتند هرکس به دنبال نفع خودش است و اصولا چیزی به نام عدالت –با همان تعریف پیش گفته شده- وجود ندارد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در جمع بندی این بخش از بیاناتشان فرمودند: این سه دو قطبی از همان ابتدای خلقت بوده و تا ظهور امام زمان ادامه خواهد داشت. پیامبران از حقیقت و فضیلت و عدالت دم زدند و در مقابل آنها واقعیت (آن هم صرفا مادی)، طبیعت و منفعت مطرح شد.
ایشان در بخش بعدی سخنانشان در توضیح تقابل دو مکتب در حوزه ی زیبایی شناختی، با قرائت بعض آیات شریفه قرآن فرمودند که از منظر اسلام همه جهان زیبا خلق شده و زیبایی صفتی است که بر هر چیزی قابل تطبیق است. خداوند فرموده که ما انسان را زیبا خلق کردیم، آسمان دنیا را بوسیله ستارگان زیبایی بخشیدیم، انسان را به نیکوترین شکل صورتگری کردیم، به پیامبر و مومنین دستور صبر زیبا می دهد و … .
ایشان در بخش انتهایی بیاناتشان در مراسم جشن نیمه شعبان هیئت لبیک فرمودند: مهم ترین کار حضرت حجت علیه السلام مطرح کردن و عملی ساختن سه گانه‌ی حقیقت، فضیلت و عدالت می باشد.
هم چنین افزودند: انقلاب اسلامی تلاشی بود برای تحقق همین سه عنصر البته در سطح توان و وسعت غیرمعصوم. ما در چنین شبی منتظر کسی هستیم که این سه پایه را در بالاترین سطح مطرح ساخته و به تمامه جبهه بندی دشمن را درهم شکند.

همچنین ببینید

استاد وکیلی- هیئت لبیک مشهد

«روش برخورد با فساد در حکومت اسلامی»| حضرت استاد حاج شیخ محمدحسن وکیلی در هیئت لبیک مشهد- فاطمیه1396

در ادامه می‌توانید جزوه‌ی سخنرانی حجت‌الاسلام و المسلمین حاج شیخ محمدحسن وکیلی را در پنج …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *