سرخط خبرها
خانه / مکتوبات / «دستاوردهای فتیه» | یادداشت سید محمد مالدار

«دستاوردهای فتیه» | یادداشت سید محمد مالدار

 

دستاورد دیگر فتیه صدور تفکر انقلابی از مدل آینده سازانی اش به هر کسی است که دوست دارد با این گفتمان آشنا شود و دعوت او برای هم قدم شدنش برای تحقق آرمان ها و ارائه یک الگوی عملی از تشکیلات دانشجویی – طلبگی برخاسته از اسلام انقلابی امام به قشر دانشجو و طلبه و کشاندن آنان به این تشکیلات. شاهد این مدعا حضور دوستان هم فکر غیر آینده سازانی در عملیات های فتیه و جلسات جمعه شب و اردوی راهیان و عضویت آنان در فتیه است.

در ادامه یادداشت سید محمد مالدار با موضوع «دستاوردهای فتیه» را میخوانیم.

امام خمینی (رض) ، بزرگ بت شکن عصر ما ، آن جا که انقلاب متهم می شود که در هشت سال جنگ تحمیلی دستاوردی برای انقلاب فراهم نیامده است در جواب منتقدان، در منشور روحانیت می گوید : (( هر روز ما در جنگ برکتی داشتیم که در همه صحنه ها از آن بهره جستیم ، ما انقلابمان را در جنگ به دنیا صادر کردیم … و از همه این ها مهم تر استمرار روح اسلام انقلابی در پرتو جنگ تحقق یافت. ))

آن چه امام بزرگوار ما به عنوان بزرگترین دستاورد یک حادثه پر هزینه مانند جنگ معرفی می کنند استمرار روح اسلام انقلابی در میان ملتی است که از یک بت شکنی بزرگ در مسیر انقلابشان پیروز بیرون آمده اند ولی این خطر وجود دارد که زمان و سختی مبارزه با طاغوت، آن ها را دچار سایش کند. اما جنگ عامل پایداری و تقویت این روحیه در میان آنان شد.شاید درک این مساله برای کسانی که با مکتب امام روح الله آشنایی ندارند سخت باشد ولی آنها که میدانند ندای توحیدی امام تا کجای عمق زمان ها و مکان ها و قلب ها امتداد پیدا می کنند اهمیت این دستاورد را خوب می فهمند.

به نظر حقیر یکی از بزرگترین دستاورهای فتیه نیز همین می تواند باشد! استمرار روح اسلام انقلابی در همه ما ! ما که بزرگترین موهبت آینده سازانی بودنمان ، آشنایی و انس با اسلام انقلابی امام است واین امکان وجود دارد که زمان ما را دچار سایش کند و از آرمانهایی که در دوران دبیرستان بخاطر تحقق آن ها مبارزه میکردیم دور کند. فتیه آن محملی است که مانع غفلت زدگی ما از این آرمان ها و حفظ و تقویت این روحیه در بین ما می شود.

گواه این ادعا برنامه هایی مثل اردوی راهیان نور فتیه و انجام عملیات انتخابات و وحدت و اقتصاد مقاومتی و … در سطح شهر است.

دستاورد دیگر فتیه صدور تفکر انقلابی از مدل آینده سازانی اش به هر کسی است که دوست دارد با این گفتمان آشنا شود و دعوت او برای هم قدم شدنش برای تحقق آرمان ها و ارائه یک الگوی عملی از تشکیلات دانشجویی – طلبگی برخاسته از اسلام انقلابی امام به قشر دانشجو و طلبه و کشاندن آنان به این تشکیلات. شاهد این مدعا حضور دوستان هم فکر غیر آینده سازانی در عملیات های فتیه و جلسات جمعه شب و اردوی راهیان و عضویت آنان در فتیه است.

از دیگر دستاوردهای تشکیلات فتیه ارتباط مستقیم با اقشار مختلف مردم به خصوص قشر مستضعف به عنوان قشر هدف بوده است. فتیه برخلاف بسیاری از تشکیلات های انقلابی موجود که بیشتر یک تشکیلات نخبگانی هستند، نگاه ویژه ای به نقش عموم مردم در ساختن جامعه اسلامی داشته و سعی کرده است که از خود مردم برای این مهم استفاده کند که این خود درس بزرگ امام است. در این راستا حضور مردم در جریان عملیات های انتخابات و وحدت قابل توجه است. هر چند هنوز با هدف فتیه که تشکیل هسته های مقاومت در سطح شهر و تربیت انقلابی آنان فاصله زیادی وجود دارد ولی استقبال مردم در جریان عملیات های فتیه نشانگر آن است که اگر به حول قوه الهی فتیه بتواند وظیفه اش را به خوبی انجام دهد ، آرمان فتیه در زمان نزدیکی در دسترس خواهد بود.

 بسیج دبیرستان آینده سازان محیطی بود که در آن افراد متعهد و بصیری برای تحقق بخشیدن به اهداف انقلاب در سطح کلان تربیت می شدند اما این مشکل وجود داشت که فرآیند تعریف شده ای برای سازماندهی این نیروها برای اثرگذاری انان بعد از فارغ التحصیلی وجود نداشت و فتیه این مهم را به وجود آورد که تربیت مقدماتی این نیروها در دوره دبیرستان به اثرگذاری در سطح کلان منجر شود.

حاج آقای مرویان ، استاد اخلاق همیشه بچه های آینده سازان ، می فرمودند : (( میثاقی ها رفقای هم اشک هستند . )) یعنی رفاقت آنان بر اساس اشک مناجات با خدا پی ریزی شده است.یعنی همراهان یکدیگرند در راه رسیدن به خدا و محافظت از هم در برابر خطرات و موانع میان راه. آن ها هستند که همدیگر را خوب می شناسند و نسبت به هم احساس مسئولیت دارند تا یکدیگر را رشد بدهند.لذا حفظ ارتباط بین آنها بعد فارغ  التحصیلی یک ضرورت به نظر میرسد و این یکی دیگر از دستاوردهای فتیه است که در برنامه هایی مثل جلسه فتیه و برنامه فتیه برای پیش دانشگاهی ها متجلی است.

برگزاری منظم جلسات جمعه شب فتیه در راستای خودسازی معنوی ، اخلاقی و سیاسی اعضای این تشکل و استقبال خوب و رو به رشد همه کسانی که خودشان را در قبال اندیشه اسلام ناب امام متعهد می دانند این نوید را به همه ما می دهد که با انسجام درونی این تشکیلات می توان به هدف فتیه که گفتمان سازی اندیشه اسلام ناب در سطح شهر مقدس مشهد می باشد ، رسید انشاالله

از همه این حرفا که بگذریم

آن چه اهمیت فراوان دارد این است که بسیجی های خمینی بزرگ در تشکیلات فتیه ، نخواسته اند که حرف ولی امرشان زمین بماند و با همه ضعف و ناتوانی شان خواسته اند که برای خدا قیام کنند و آن چه برایشان اهمیت داشته است این بوده که به وظیفه شان عمل کنند به قول اقا سید باغسنگانی:

در نگاه معنوی، همین که تعدادی جوان، در اوج جوانی، و در اوج فساد و تباهی جامعه

دور هم جمع بشن

و همه تلاششانه بکنن تا حرف آقاشان، جانشین امام زمانشان روی زمین نمانه

این با هیچ چیزی در دنیا قابل قیاس نیس

مگر همه ما نرفتم هویزه

تعدادکمی جوون بی تجهیزات که در محاصره دشمن تا اخرین نفر تکه تکه شدن و پر پیکرهاشان تانک راندن

و حتی با نگاه مادی عملیاتشانم  شکست خورد

و هویزه را هم ازدست دادند

و صداشان تا اهواز هم نرسید

اما مهم قلبهای جوونی بود که نور از عالم بالا به پایین کشیدن…

همچنین ببینید

نامه‌ی فتیه به هیئت امنای خراسان

نامه‌ی مهم تشکّل مردمی فتیه به هیئت امنای موسّسه فرهنگی هنری خراسان

در اعتراض به دعوت وزیر محترم امور خارجه؛ دکتر ظریف در جشن بیست هزارمین شماره‌ی …