سرخط خبرها
خانه / مکتوبات / بیانیه ها / بمناسبت سالگرد فتوای تاریخی میرزای شیرازی | بیانیه تشکل مردمی فتیه خطاب به علما و روحانیون حوزه علمیه خراسان بزرگ

بمناسبت سالگرد فتوای تاریخی میرزای شیرازی | بیانیه تشکل مردمی فتیه خطاب به علما و روحانیون حوزه علمیه خراسان بزرگ

IMG_20160514_221026

بیانیه تشکل مردمی فتیه خطاب به علما و روحانیون حوزه علیمه خراسان بزرگ

• پی دی اف بیانیه: A4


بسم الله الرحمن الرحیم
وَ لَنْ یَجْعَلَ اللَّهُ لِلْکافِرینَ عَلَى الْمُؤْمِنینَ سَبیلاً [۱]

آیات عظام، علمای اعلام، فضلای بلاد!
«چنان است که از چندی به این طرف که ایران را باب موادّه و مراوده با فرنگستان باز و رسم مراوده از هر دو سو بیش از پیش آغاز شد، نخستین بهره و فایده ای که ایران را از این موادّه و مراوده حاصل آمد، آن بود که به سبب شیوع و تداول امتعه و معمولات فرنگستان که از هرجنس اسباب مایحتاج شبانه روزی عمومی به ایران نقل داده شد، بازار تمامی رشته های بزرگ و عمده صنایع مملکت را رواج و رونق بکاهید و کم کم هر چندی دایره تجارت خارجه در ایران وسعت گرفت، بازار امتعه و معمولات داخله مملکت را کسادی افزوده شد تا آنجائیکه بسیاری از شعب بزرگ و عمده صنایع ایران که سرمایه توانگری مملکت بود، یکسره باطل و خلق کثیری از مردم ایران که ارباب این صنایع بودند بالمرّه از کار افتاده، عاطل ماندند.»
چنین وضعی چنان در اقتصاد آن روز کشور ریشه دوانیده بود که یکی از تجّار در نامه خود به علمای امت می‌نویسد: «این جماعت فرنگیان به یک وضع تقلبی در کار تجارت ایرانیان داخل شده و رشته کارها را در هم و برهم زده اند که تجّار مملکت را علی الخصوص با التزام به احکام شریعت، دیگر داد و ستد صرفه ندارد. سهل است که این وضع داد و ستد های اسلامی، به جز خسارت، نتیجه و حاصلی نتواند داشت».
آری! کم کم وضع به جایی می‌رسد که اقتصاد مملکت شیعه در دستان فرنگیان صلیبی و کافر می‌ افتد و تجارت بر مبنای احکام اسلامی سودی برای تجار ندارد.
آنچه بیان شد شاید احوال مردم این کشور در ۱۳۰ سال گذشته باشد، اما بی شباهت به حال و روز امروز اقتصاد مملکت ما نیز نمی‌باشد.
تفاوت آنجایی است که هنگامی که دولت وقت، قراردادی را با دول فرنگی امضا نموده [۲] و سرمایه های کشور را به ثمن بخس به اجنبی می فروشد، مردم و کسبه، علمای بلاد را ملجأ و پناهگاه خود یافته و «لاجرم اصناف مردم عمومی، در هر بلد، روی شکایات به در خانه علمای ملت» می برند. علمای هر بلد نیز پس از آنکه چاره‌ای برای حل مشکل نمی یابند، «روی استغاثه به حضرت رئیس علمای ملت» می آورند. خیل تلگراف ها به سوی زعیم دوران، میرزای بزرگ شیرازی –رحمه الله علیه- سرازیر می شود. حضرت میرزا فتوای مشهور خود را صادر می کند. علما در مساجد و بر منابر، حکم یگانه زعیم‌شان را دست به دست و زبان به زبان نقل می‌کنند و بدینگونه بزرگترین «حماسه اقتصادی» تاریخ ایران رقم می‌خورد.
تفاوت آنجایی است که در عهد بی‌غیرتی شاهان قاجار، رهبری نهضت مقاومت در برابر استعمار اقتصادی غرب، در هر شهر و بلدی، بر عهده علمای دین بوده و مردم پناه خود را شاگردان مکتب فقه جعفری–علیه السلام- می‌دیده‌اند.
علی القاعده «نهضت تحریم» که به کماله موفق بوده است، صرفاً با رهبری روحانیت بود و دوباره منوّرالفکر‌ها و روشنفکر نمایان را نه دخلی در آن بود؛ که حتی این جماعت راه برون رفت از شرایط نابسامان اقتصادی را، توسعه تجارت خارجی می‌دانستند!
تشکل مردمی فتیه، من باب کریمه‌ی «فَذَکِّرهُم بِأیّامِ الله»، در ایام پیروزی افتخار آفرین نهضت تنباکو ضمن تبریک به علمای خراسان بزرگ –کثّر الله امثالهم- ، وظیفه خود می‌داند به حسب «النصیحه لائمه المسلمین» خواستار تشریک مساعی هرچه بیشتر حضرات آقایان زعما و فضلای حوزه مبارکه خراسان –شَیّد الله ارکانه- در این «نهضت اقتصادی» باشد.
تشکل مردمی فتیه با اعتقاد به این که پیروزی هر نهضت و حرکتی در جامعه‌ی شیعی جز از طریق علما و روحانیت معزّز –مَتَّع الله المسلمین من برکاته- امکان پذیر نیست، خواستار علمداری و رهبری دومین حوزه جهان تشیع در عرصه‌ی «اقتصاد مقاومتی» می باشد.
میرزای شیرازی عصر ما بدون استفتاء علما، خطبا و اساتید بلاد، فرمان «جهاد اقتصادی» صادر نموده است. باشد که مروّجین شریعت حقّه –صدراً تا ذیلاً- با شناخت وظیفه‌ی خود، عزم بر فرماندهی این «جهاد مقدس» نمایند و بار دیگر سبب شوکت و مجد بیشتر اسلام و اهلش و تضییع و تحقیر فزون‌تر کفر و موالیانش شوند.
و منه نسأل التوفیق و علیه التّکلان


۱)سوره مبارکه نساء – آیه شریفه۱۴۱

۲) قرارداد موسوم به «رژی»؛ که منجر به فتوای تحریم تنباکو شد.

تشکل مردمی فتیه (fetye.ir)

همچنین ببینید

نامه‌ی فتیه به هیئت امنای خراسان

نامه‌ی مهم تشکّل مردمی فتیه به هیئت امنای موسّسه فرهنگی هنری خراسان

در اعتراض به دعوت وزیر محترم امور خارجه؛ دکتر ظریف در جشن بیست هزارمین شماره‌ی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *