سرخط خبرها
خانه / فعالیت ها / انتخابات / بیانیه تشکل‌های شاخص‌محور مشهدمقدس | معرفی نامزدهای اصلح دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی
بیانیه شاخص محور
بیانیه شاخص محور

بیانیه تشکل‌های شاخص‌محور مشهدمقدس | معرفی نامزدهای اصلح دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی

.

بیانیه شاخص محور
بیانیه شاخص محور

تشکل مردمی فتیه

باسمه تعالی
همانا خداوند امر می‌کند که امانت‌ها را به اهلش بسپارید… خداوند، شنوا و بیناست.
(قرآن کریم؛ نساء: ۵۷)

حرکت جمعی تشکل‌های فرهنگی و مردمی مشهدمقدس در جمع‌آوری شاخص‌های نامزدهای اصلح انتخابات مجلس، حرکت مبارکی بود که نقش‌آفرینی هرچه بیشتر این تشکل‌ها و خروج آنان از زیر سایه گروه‌های سیاست‌زده و غیرمردمی را نوید می‌دهد.
در این حرکت، بر پایه چند دوره سابقه فعالیت انتخاباتی، پس از ماه‌ها کار فشرده بر روی مبانی و شاخص‌ها و پس از چند مرحله خلاصه‌سازی و جمع‌بندی مبتنی بر نظرات نخبگان، مدل انتخاب «شاخص‌محور» برای انتخابات مجلس دهم آماده شد و برای بهره‌برداری، به‌صورت رسمی در اختیار فعالان فرهنگی و سیاسی قرار گرفت.
مجمع مطالبه مردمی مشهدمقدس، تشکل مردمی فتیه، گروه تبلیغی‌جهادی سیدالشهدا(ع)، کانون دانش‌آموختگان بسیجی مشهد (کاد) و کمیته دانشگاهیان تبیین شاخص‌های نامزد اصلح، ضمن تقبیح فهرست‌هایی که بر اساس گروه‌گرایی و سهم‌خواهی شکل گرفته‌اند، وحدت مطلوب و ضابطه‌مند را تنها حول گفتمان انقلاب و حاکمیت شاخص‌ها ممکن می‌دانند و بر این اساس، سازوکار «شاخص‌محوری» را ادامه داده و نتایج بررسی‌های خود را منتشر می‌کنند.
این مجموعه از میان قریب به ۲۹۰ نامزد تأییدصلاحیت‌شده، ابتدا با مراجعه به نخبگان فرهنگی، اجتماعی و سیاسی شهر، به تعداد ۳۰ نامزد قابل بررسی رسید که پس از بررسی‌های تکمیلی، با حدود ۲۰ نفر از این نامزدها جلساتی برگزار شد که به طرح پرسش‌های صریح درباره شاکله فکری و گفتمانی، ویژگی‌های فردی، عملکرد قبلی و برنامه‌های آتی آنان انجامید.
پس از بررسی افراد، به تطبیق شاخص‌ها بر تک‌تک نامزدهای مذکور پرداخته شد و شاخص‌های یادشده در ۲۴موضوع اصلی مبتنی بر بیانات امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب، با ضرایب اهمیت متفاوت، در سه دسته کلی:
۱٫ گفتمان، نگرش‌ها و مبانی نظری، ارزشی، اعتقادی و فکری،
۲٫ خصایص فردی و رفتاری
۳٫ و سابقه عملکرد، برنامه‌ها، مواضع، شعارها و اولویت‌ها
بر نامزدهای قابل بررسی تطبیق شده و به‌صورت مجزا امتیازدهی شد.
در میان نامزدهای بررسی‌شده، ۲ نفر حائز بیشترین امتیاز شدند که فاصله معناداری با سایر گزینه‌ها داشتند. ۴ نفر از نامزدها نیز در تطبیق شاخص‌ها حائز امتیاز بالای ۵۰درصد بودند. بدین ترتیب این مجموعه از آقایان حجج‌اسلام:
دکتر محمدحسین حسین‌زاده بحرینی (با توجه به تلاش مؤثر جهت تدوین طرح‌ها و قوانین مهم اقتصادی کشور، نقش‌آفرینی در حل معضلات اقتصادی شهر، مشارکت دادن نخبگان در فرایندهای تصمیم‌گیری مجلس و مبارزه بنیادین با مقوله فساد اقتصادی و…)
– و نصرالله پژمان‌فر (با توجه به تلاش مؤثر جهت تدوین طرح‌ها و قوانین بنیادین فرهنگی، کمک به شفافیت بودجه در بخش فرهنگ و تبیین و نقد منصفانه توافق هسته‌ای و…)
به عنوان نامزدهای اصلح در انتخابات مجلس دهم حمایت کرده و حجت شرعی و عقلی را در رأی به این دو نامزد، تمام می‌داند.
همچنین بر همین اساس، آقایان:
سیدهادی طباطبایی (دارای روحیه انقلابی و برخوردار از مشاوران تخصصی)،
دکتر سیدرضا مظلوم (دارای برنامه در خصوص نظام سلامت و نقد شجاعانه طرح تحول سلامت)،
محمدصادق مرکبی (دارای نگاه کلان و راهبردی در امور فرهنگی) و
سیدامیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی (دارای سابقه فعال نمایندگی)
را به عنوان گزینه‌های بعدی، حائز بیشترین تطابق با شاخص‌های امام و رهبر انقلاب دانسته و برای انتخاب، به مردم معرفی می‌کند.
گفتنی است با وجود تلاش حداکثری در اعمال ظریف‌ترین دقایق در بررسی صلاحیت نامزدها، این مجموعه ادعای صلاحیت صددرصدی همه معرفی‌شدگان را ندارد و تنها از باب وظیفه ارشادی خود، به معرفی برخی از آن‌ها اکتفا کرده و رأی به هر نامزد را منوط به برآورده شدن حجت شرعی و عقلی هر رأی‌دهنده در تحقیق و شناخت نامزدها می‌داند.
این مجموعه اعلام می‌دارد با هیچ‌یک از نامزدهای مورد حمایت و معرفی‌شده عقد اخوتی نبسته است و فردای انتخابات را روز نظارت بر نمایندگان و پاسخ‌گویی آن‌ها بر اساس همان شاخص‌های یادشده می‌داند.
امید است این حرکت بتواند گامی در راستای برگزاری انتخاباتی «شاخص‌محور» برای ایجاد مجلس تراز انقلاب اسلامی باشد.
والعاقبه للمتقین

 

**

تشکل مردمی فتیه
مجمع مطالبه مردمی مشهدمقدس
گروه تبلیغی‌جهادی سیدالشهدا(ع)
کانون دانش‌آموختگان بسیجی مشهد (کاد)
کمیته دانشگاهیان تببین شاخص‌های نامزد اصلح

همچنین ببینید

نامه‌ی فتیه به هیئت امنای خراسان

نامه‌ی مهم تشکّل مردمی فتیه به هیئت امنای موسّسه فرهنگی هنری خراسان

در اعتراض به دعوت وزیر محترم امور خارجه؛ دکتر ظریف در جشن بیست هزارمین شماره‌ی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *