سرخط خبرها
خانه / فعالیت ها / انتخابات / بیانیه شورای هماهنگی تشکل های فرهنگی – مردمی مشهد مقدس
بیانیه شورای هماهنگی تشکل های فرهنگی - مردمی مشهد مقدس
بیانیه شورای هماهنگی تشکل های فرهنگی - مردمی مشهد مقدس

بیانیه شورای هماهنگی تشکل های فرهنگی – مردمی مشهد مقدس

بیانیه شورای هماهنگی تشکل های فرهنگی - مردمی مشهد مقدس
بیانیه شورای هماهنگی تشکل های فرهنگی – مردمی مشهد مقدس

.

به گزارش تشکل مردمی فتیه بیانیه شماره یک این شورا که به امضای ۳۰ تشکل فرهنگی مردمی رسیده است خطاب به جریان‌های اصولگرایی و با مطالبه لیست واحد مبتنی بر شاخصه‌های اصیل انقلاب نگاشته شده است که به شرح زیر است:

تشکل مردمی فتیه

” همانا خداوند به شما امر میکند که امانت ها را به کسانی که اهلیت آن را دارند بسپارید. و چون میان مردم به قضاوت مى پردازید، به عدل حکم کنید، چه نیکوست آنچه خداوند شما را به آن اندرز میدهد. همانا خداوند ، شنوایی بیناست ” . ( سوره نساء – آیه ۵۷ )

“وصیّت اینجانب به ملّت در حال و آتیه آن است که با اراده مصمم خود و تعهد خود به احکام اسلام و مصالح کشور در هر دوره از انتخابات وکلاى داراى تعهد به اسلام و جمهورى اسلامى که غالبا بین متوسطین جامعه و محرومین مى باشند و غیر منحرف از صراط مستقیم به سوى غرب یا شرق و بدون گرایش به مکتبهاى انحرافى و اشخاص تحصیل کرده و مطلع بر مسائل روز و سیاستهاى اسلامى به مجلس بفرستند.” (امام خمینی ره)”

نمایندگى مجلس  از جمله جایگاه های بسیار مهمى است که لازمه قرار گرفتن در این مسؤولیت خطیر، برخوردار بودن از صلاحیتهای حداکثری برای حضور در این مقام است. طبق قانون اساسی، شوراى محترم نگهبان وظیفه دارد با نگاهى حداقلى مبتنى بر قانون، نامزد هاى حائز شرایط را براى شرکت در رقابت هایى انتخاباتى به مردم معرفى نماید اما این نگاه حداقلی، به معنای وجود شایستگی مورد نیاز برای نماینده ای در تراز انقلاب اسلامی نیست. ” آن کسانى را که شوراى نگهبان صلاحیت آنان را اعلام میکند از حداقل صلاحیت موردنیاز برخوردار هستند، هنر ملت در حوزه هاى انتخاباتى این است که دقت کنند؛ بشناسند ؛ اصلح را؛ بهترین را انتخاب کنند” . (مقام معظم رهبری – ۱۲/۱۰/۱۳۸۶ )

در این میان مهمترین وظیفه خواص انقلابی این است که مسیر انتخاب نمایندگان اصلح را برای مردم فراهم کنند و با بررسی ملاک ها و شاخص های قابل بررسی در میان نامزدهای انتخابات، راه را برای حضور نیروهای اصلح و رشد فکری جریانات مردمی باز کنند. “هنر مردم شهرهای مختلف کشور این است که از میان این نامزدها، بهترین افراد را از لحاظ ایمان، اخلاص، امانت، دینداری و آمادگی برای حضور در میدانهای انقلاب انتخاب کنند و به کسانی رأی دهند که نسبت به نیازهای مردم دردشناس ترین و دردمندترین افراد باشند. انتخاب بهترین نامزدهای انتخاباتی با رأی مردم زمینه ساز تشکیل مجلس مورد نیاز کشور است. (مقام معظم رهبری- ۱۲/۱۰/۱۳۸۶ ). “در اینجا مسئله‌ى شاخص هاى انقلابیگرى هم خیلى مهم است؛ یعنى واقعاً بدانیم شاخصها چیست، شاخصهاى انقلابیگرى را درست پیدا کنیم، در ذهن خودمان مشخّص بکنیم، از کسانى که مطّلع‌تر از ما هستند بپرسیم. اگر این کارها انجام بگیرد، این ماندگارى انقلاب، بدون تردید، خواهد بود (مقام معظم رهبری- ۱۹/۱۰/۱۳۹۴).

آنچه امروز در نحوه عملکرد جریانات مختلف سیاسی در سطح کشور دیده می شود آن است که بررسی دقیق، نظام مند و شفاف  شاخص های نامزدهای مجلس  جای خود را به وزن کشی های قبیله ای ناسالم داده و با ملاک هایی اغلب ناکافی و مبهم لیست هایی برای انتخاب به مردم عرضه می شود. “برای اینکه جهتگیری غلط و انحراف اتفاق نیفتد، احتیاج به شاخصهای معینی هست. باید سر راه، شاخصهائی وجود داشته باشد. اگر این شاخصها بود، روشن بود، واضح بود، در معرض دید مردم بود، انحراف اتفاق نمی‌افتد؛ اگر کسی هم در جهت انحراف کار کند، از نظر توده‌ی مردم شناخته میشود؛ اما اگر شاخصی وجود نداشت، آن وقت خطر جدی خواهد شد. نباید اجازه داد این شاخصها غلط تبیین شوند، یا پنهان بمانند، یا فراموش بشوند. اگر این شاخصها را ما بد تبیین کردیم، غلط ارائه دادیم، مثل این است که یک قطب‌نما را در یک راه از دست بدهیم، یا قطب‌نما از کار بیفتد. (مقام معظم رهبری- ۱۴/۰۳/۱۳۸۹)

متاسفانه در بسیاری از لیست بندی های مرسوم انتخاباتی، پیش فرض‌ها، پیش‌داوری‌ها، وابستگی‌ها و تقسیم بندی های جناحی، قیاس های بدون مرجع و گاه شاخص های مبهم و تفسیر پذیر مبنای کار قرار می گیرد و با چاشنی ترس از حریف، به افکار عمومی عرضه می گردد. در حالی که در مدل منطقی بررسی شاخص ها، افراد می بایست با شاخص‌های اصلی انقلاب سنجیده شده و بر مبنای یک ساختار نمره دهی معقول مورد ارزیابی قرار بگیرند. در این مدل ملاکهای ارزیابی کاندیداها که مبتنی بر بیانات امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری بوده در سه دسته مورد بررسی قرار می گیرند و وزن هر یک از دسته ها و سوالات مصداقی داخل هر محور، با توجه به نظر عمومی نخبگان تعیین می شود. سه بخش شاخص های نمایندگی بصورت زیر است:

۱ –  مبانی نظری، ارزشی، اعتقادی و فکری، گفتمان، نگرش ها

۲ – ملاک های شخصیتی-فردی-رفتاری

۳ – سابقه عملکرد، برنامه های نامزد، اولویت ها و شعارها، مواضع

پس از چندین ماه کار فشرده بر روی مبانی و شاخصها و پس از چند مرحله خلاصه سازی و جمع بندی نخبگانی، این مدل برای انتخابات مجلس دهم آماده شده است و به صورت رسمی در اختیار فضای عمومی و نخبگان کشور قرار می گیرد. اگر چه برخی از لیست های انتخاباتی ظاهرا انتخاب نهایی خود را نموده اند و شاید بنایی برای پیاده سازی این مدل نداشته باشند اما صراحتا اعلام می کنیم که مبنای بررسی لیست های مختلف جریانات سیاسی با هر نام و اسم، میزان تطابق آن لیست ها با شاخص های اصلی انقلاب است که تا حد امکان سعی شده است در این مجموعه گردآوری شود.

امضاکنندگان این بیانیه با تاکید بر درک شرایط حساس کنونی و دغدغه ویژه رهبر حکیم انقلاب در خصوص خطر نفوذ و ضرورت انسجام تمامی ظرفیت نیروهای ارزشی و متدین و لزوم وحدت همه جریان های انقلابی حول شاخص های رهبر معظم انقلاب، اعلام می کنند که اگر لیست واحدی بر مبنای این منظومه شاخص ها و با بررسی همه نامزدهای در معرض اصلحیت در صحنه انتخابات ارائه شود، قطعا مورد تایید و حمایت این گروههای مردمی نیز بوده و همگان بدان ملتزم خواهند بود. البته متذکر میشویم، جریان ها و افرادیکه مصلحت امروز کشور و نظام را، که دوری از تفرقه و اتحاد و اجماع بر آرمانهای انقلاب، حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری (مدظله العالی) را درک نکنند، قطعا شایستگی نمایندگی ملت را نخواهند داشت.

ان شاالله این حرکت بتواند گامی هر چند کوچک در راستای تحقق اهداف انقلاب اسلامی و نزدیک شدن به افق تشکیل مجلس طراز انقلاب، در انتخابات حساس پیش رو به حساب آید.

والعاقبه للمتقین  


اسامی ۳۰ تشکل فرهنگی مردمی که این بیانیه را امضا کرده اند:

جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه فردوسی
جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی
جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه منتظری
جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه فرهنگیان
جهادگران ایران اسلامی
پیشکسوتان رزمندگان
رهپویان معروف
مسجد صنعتگران
تشکل مردمی فتیه
کانون دانش آموختگان طرح ولایت
جبهه ٱرمان خواهان واقع بین
جمعیت احیا ارزشهای اسلامی
خیمه االانتظار (محفل بسیجیان مشهدالرضاع)
انجمن اسلامی دانشجویان (تحکیم وحدت)
هیات دانشجویی سیدالشهداء
هیات دانشجویی عشاق الحسین
بنیاد فرهنگی اسلام ناب
مجمع مطالبه مردمی
موسسه ٱرمان
کانون دانش آموختگان کاد
حسینیه قرآن و عترت
ستاد مردمی عفاف وحجاب خراسان
مجمع فعالان حوزه و دانشگاه
حزب الله مشهد
مجمع هیاتهای رزمندگان مشهد
هیات دانشجویان و دانش آموختگان مشهد مقدس
مجامع تشکل های فرهنگی حاشیه شهر

همچنین ببینید

نامه‌ی فتیه به هیئت امنای خراسان

نامه‌ی مهم تشکّل مردمی فتیه به هیئت امنای موسّسه فرهنگی هنری خراسان

در اعتراض به دعوت وزیر محترم امور خارجه؛ دکتر ظریف در جشن بیست هزارمین شماره‌ی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *