سرخط خبرها
خانه / هیئت لبیک / «شرح خطبه منا»| سخنرانی حاج شیخ محمدحسن وکیلی در هیئت لبیک- محرم 1437

«شرح خطبه منا»| سخنرانی حاج شیخ محمدحسن وکیلی در هیئت لبیک- محرم 1437

هیئت لبیک در دهه اول محرم الحرام ۱۴۳۷، یازده شب مراسم عزاداری سیدالشهداء(ع) با سخنرانی حجت الاسلام حاج شیخ محمدحسن وکیلی برگزار کرد. محور سخنرانی استاد جوان درس خارج مشهد شرح خطبه منای حضرت سیدالشهدا علیه السلام بود. حضرت در این خطبه به موضوع امر به معروف و نهی از منکر می‌پردازند.

 

در ادامه مشروح سخنرانی جلسات حجت الاسلام حاج شیخ محمدحسن وکیلی با موضوع «شرح خطبه منا» را به گزارش تشکل مردمی فتیه  می خوانید:

• زمان: دهه اول محرم الحرام ۱۴۳۷ 

• مکان: حسینیه هنر – هیئت لبیک

• جلسات: اول تا یازدهم 

• انعکاس در: ghasednews.ir  


جلسه اول (۹۴/۰۷/۲۲)

حجت الاسلام حاج شیخ محمد حسن وکیلی: با این نگاه، مسئله امر به معروف، نهی از منکر، فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی، یک چهره دیگری پیدا می‌کند. بحث دلسوزی نسبت به دیگران در جای خودش محفوظ، انسان براین اساس به این نکته می‌رسد که وقتی یک متخلفی یک کاری انجام می‌دهد درواقع دارد در حریم شخصی من تصرف می‌کند و این خیلی در مباحث فلسفه مهم است. امروز روشنفکرها بسیار از این حرف‌ها می‌زنند. می‌گویند آقا من می‌خواهم بی‌حجاب باشم به شما چه ربطی دارد؟ این کار خودم است به شما مربوط نیست!

اگر انسان باور داشته باشد که راه همانی است که رسول خدا و ائمه فرمودند. باید از همان جاده حرکت کند، در این شک نمی‌کند که باید امر به معروف و نهی از منکر را انجام بدهد و هیچ مجوزی برای رهبانیت، گوشه‌نشینی، کناره گرفتن و در خلوت خزیدن و تا آخر در عافیت بودن،وجود ندارد. هر کسی که در خلوت رفت و به گوشه کناری خزید و فکر می‌کند که حالا راحت شدیم ، این درواقع باید بداند که در آخرت عذاب دردناکی منتظر اوست، چون ترک واجب کرده و ترک واجب انسان را مستحق عذاب می‌کند.

• پی دی اف سخنرانی: A4

• نشریه هیئت لبیک شب اول محرم: دانلود‌نشریه

• صوت: دانلود 


جلسه دوم (۹۴/۰۷/۲۳)

حجت الاسلام حاج شیخ محمد حسن وکیلی: پس کارهای فرهنگی دو آفت مهم دارد. عرض کردیم ما با ابعاد فقهی‌اش فعلاً کاری نداریم. ابعاد اخلاقی‌اش را کار داریم.

یک مسئله این است که انسان باید تنظیم اوقات بکند، مسئله دوم اینکه باید به تناسب مسئولیت و باری که می‌خواهد بر دوشش بگذارد، به همان مقدار هم توسلش را و توکلش را ارتباطش را با خداوند متعال بیشتر بکند. اگر یکی از این دوتا کفه ترازو سنگین‌تر بشود، یعنی کار فرهنگی انسان سنگین بشود، ارتباطش با خدا بیشتر نشود، به همان مقدار به کمال انسان و سیر انسان در مسیر خداوند لطمه وارد می‌کند و سبب می‌شود انسان حرفش هم اثر نداشته باشد، دل خودش را به یک مجموعه اموری خوش کند و این‌ها در نفسش اثر نگذارد.

• پی دی اف: A4

• نشریه هیئت لبیک شب اول محرم: دانلود‌نشریه

• صوت: دانلود


جلسه سوم (۹۴/۰۷/۲۴)

حجت الاسلام حاج شیخ محمد حسن وکیلی: پس چندتا عامل هست برای از بین بردن غیرت.

  1. تبدیل ارزش‌ها ۲٫ از بین بردن حساسیت‌ها با ترویج تدریجی معاصی ۳٫ سوم از بین بردن اراده.

از بین بردن اراده هم یکسری عوامل مستقیم دارد مثل اعتیاد، مسکرات، امثال این‌ها، یکسری عوامل غیرمستقیم. غیرمستقیمش مثل ترویج فرهنگ لذت‌گرایی و تجمل‌گرایی که با این ها ان‌شاالله شب‌‌های بعدی بیشتر کار داریم. دوم ترویج فرهنگ لهو و لعب.

• پی دی اف: A4

• نشریه هیئت لبیک شب اول محرم: دانلود‌نشریه

• صوت: دانلود


جلسه چهارم (۹۴/۰۷/۲۵)

حجت الاسلام حاج شیخ محمد حسن وکیلی: آقا سیدالشهدا علیه‌السلام در این خطبه در دو مرحله موانع را بیان می‌کند. یک مرحله می‌فرماید یک مانع اصلی است که شماها سکوت می‌کنید، تکان نمی‌خورید، آن هم « َ فِرَارُکُمْ مِنَ الْمَوْتِ وَ إِعْجَابُکُمْ بِالْحَیَاهِ الَّتِی هِیَ مُفَارِقَتُکُم‏ » شماها از مرگ فراری هستید و به این دنیایی که چند صباحی با شما هست و بعداً از شما جدا می‌شود، به این دنیا دل بستید و از این دنیا لذت می‌برید. این معیار کلی است. بعد یک نکته جزئی‌تر می‌گویند که ان‌شاالله در شب‌های آتی باید به آن برسیم. می‌فرمایند جهت دومش هم این است که شما وابستگی دارید. جدا از اینکه در درون‌تان یک صفت رذیله هست که دلبسته دنیا هستید، وابستگی هم به ظالمان پیدا کردید. از آن‌ها پول می‌گیرید، با این رفت و آمد دارید، وابستگی به ظالمان می‌شود یک مشکل اضافه بر آن صفت نفسانی.

• پی دی اف: A4

• نشریه هیئت لبیک شب اول محرم: دانلود‌نشریه

• صوت: دانلود


جلسه پنجم (۹۴/۰۷/۲۶)

حجت الاسلام حاج شیخ محمد حسن وکیلی: اما امام حسین علیه‌السلام در این حوزه اصلاً صحبت نمی‌فرمایند. چرا؟ یک اصل اساسی دارد. آن اصل اساسی این است که انسان در زندگی فردی، رفتارها و کارهایش تحت اراده و اختیار خودش است. اما در زندگی جمعی، وقتی یک مجموعه‌ای کنار همدیگر جمع می‌شوند، نحوه عملکردهای انسان‌ها متفاوت می‌شود. دیگر انسان‌ها رفتارهایشان دست خودشان نسیت. امروزی‌ها می‌گویند تفاوتی هست بین زندگی شهری و زندگی روستایی.

• پی دی اف: A4

• نشریه هیئت لبیک شب اول محرم: دانلود‌نشریه

• صوت: دانلود


جلسه ششم (۹۴/۰۷/۲۷)

حجت الاسلام حاج شیخ محمد حسن وکیلی: این که فرمودند حفظ این جامعه اسلامی، همه‌اش حفظ ولایت فقیه است، پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به مملکت شما آسیبی نرسد، پشتیبانی ولایت فقیه فقط این نیست که حالا اگر یک کسی مثلاً نعوذبالله به رهبری اهانتی کرد ما در خیابان شعار بدهیم. این یک گوشه کار است. ما اگر بخواهیم پشتیبان ولایت فقیه باشیم، باید یک جوری رفتار کنیم که ولی فقیه بسط ید داشته باشد که اگر مسئولین اجرایی آمدند می‌خواستند یک کارهای دیگر بکنند، جرأت نکنند، یک همچین شهامتی به خرج ندهند که ولی فقیه بگوید این کار را بکن، آن‌ها یک کار دیگر بکنند. بگوید باید این طرح اجرا بشود، آن‌ها یک کار دیگر انجام بدهند. پشتیبانی یعنی این. یعنی باید دقت کنیم مجاری امور و احکام از دست عالمان بالله، امنای بر حلال و حرام خارج نشود. و الا اگر ما اسم ولایت فقیه را نگه داشتیم، اما مجاری امور در دست او نبود، دیگران هرکار خواستند بکنند، بکنند، همانجوری که در دوره‌های قبل کفار آمدند دین مردم را بردند و مال مردم را بردند، در تحت ولایت اسمی ولی فقیه نیز همان جنایت‌ها اتفاق خواهد افتاد.

• پی دی اف: A4

• نشریه هیئت لبیک شب اول محرم: دانلود‌نشریه

• صوت: دانلود


جلسه هفتم (۹۴/۰۷/۲۸)

حجت الاسلام حاج شیخ محمد حسن وکیلی: یکی از شرایطی که بزرگان در باب امر به معروف و نهی از منکر گفتند احتمال تأثیر است. اگر در یک مجلسی نهی از منکر کردن واقعاً تأثیر ندارد یا حتی تأثیر معکوس دارد خب طبیعتاً شرط نهی از منکر کردن آن‌جا ساقط می‌شود. ولیکن باید دقت کرد معنای احتمال تأثیر یک معنای دقیقی است.

اولاً، از نظر فقهی. به این راحتی نمی‌شود بگوییم آقا ما احتمال تأثیر نمی‌دهیم رها کن.

ثانیاً تشخیص مورد و مصداقش خیلی دقیق است. در خیلی از موارد نفس انسان وسوسه می‌کند انسان را. انسان خب دوست دارد معمولاً با همه همراه باشد، رفیق باشد، اعتراض نکند، داد نزند، هی نفس انسان وسوسه می‌کند می‌گوید نه، به گمانم احتمال تأثیر ندارد، عرضم در خطر است الآن، آبرویم در خطر است، با این عناوین نهی از منکر را ترک می‌کند. آن حرف‌ها مربوط به جایی بود که شرایطش احراز بشود و الا اگر واقعاً شما در یک محیطی رفتید، احتمال تأثیر نبود، یا تأثیر معکوس داشتش، خب طبیعتاً الگوی رفتاری در اینگونه موارد متفاوت است.

• پی دی اف: A4

• نشریه هیئت لبیک شب اول محرم: دانلود‌نشریه

• صوت: دانلود


جلسه هشتم (۹۴/۰۷/۲۹)

 

حجت الاسلام حاج شیخ محمد حسن وکیلی: اما مسئله بعدی.  حضرت سیّدالشهدا علیه‌السلام در این خطبه شریفه، عمده تأکیدشان در باب امر به معروف و نهی از منکر در مسائل اقتصادی است. حضرت در اینجا به ‌خصوص بر مسائل فرهنگی و انحرافات عقیدتی تأکید می‌کنند، ولی  در این موضوع بحث را تفصیل نمی‌دهند و مواردش را نمی‌شمارند. ولی نسبت به مسائل اقتصادی حضرت چند بار تکرار می‌کنند و مفاسدش را هم می‌شمارند. کلیّت حرف حضرت در عرصه مسائل اقتصادی در دو سه‌ عنوان خلاصه می‌شود.

یکی اینکه می‌فرمایند اموال عمومی و بیت‌المال در جامعه به شکل صحیح تقسیم نمی‌شود. فیء و صدقات و غنائم به دست اهلش نمی‌رسد که این‌ها نمونه‌هایی است از اموال عمومی. یکی از خصوصیات جامعه سالم این است که اموال عمومی به شکل صحیح تقسیم بشود در جامعه.

دوم اینکه کسی به فکر ناتوانان نیست، افرادی که ناشنوا هستند، نابینا هستند، زمین‌گیر هستند، کسی به فکر این‌ها نیست و به این‌ها رسیدگی نمی‌کند.

مسئله سوم اینکه افرادی که مظلوم هستند و مال‌شان به ظلم و ستم گرفته شده، کسی به اموال این‌ها رسیدگی نمی‌کند و حق مظلومین را از ظالم نمی‌گیرد.

• پی دی اف: A4

• نشریه هیئت لبیک شب اول محرم: دانلود‌نشریه

• صوت: دانلود


جلسه نهم (۹۴/۰۷/۳۰)

 

حجت الاسلام حاج شیخ محمد حسن وکیلی: اما راه حل مقابله با تجمل‌گرائی چیست؟ در روایات راه حلهای زیادی آمده است. در این میان دو راه حل اساسی برای این مسئله فرموده اند. یک راه حل، که شب‌های قبل هم عرض شد، گفتند انسان تأمل و تفکر کند در عواقب صرف کردن مال در راهی که برای خدا نیست. یعنی انسان بنشیند تأمل بکند اگر پولش را در راه خدا مصرف بکند چه نتایجی دارد، اگر در راه غیرخدا مصرف بکند چه نتایجی دارد. این مضمون در روایت وارد شده که حضرت یکبار فرمودند می‌خواهید یک نفر را به شما معرفی کنم که پول‌هایتان را به او بدهید، و او این پول را در آخرت به شما تحویل بدهد؟ اصحاب پرسیدند: چه کسی همچنین توانایی دارد؟ فرمودند فقیر. پول‌هایتان را بدهید دست فقرا، وقتی دست فقرا می‌دهید در آخرت به شما تحویل می‌دهند.

• پی دی اف: A4

• نشریه هیئت لبیک شب اول محرم: دانلود‌نشریه

• صوت: دانلود


جلسه دهم (۹۴/۰۷/۰۱)

( استاد در این جلسه شرحی از خطبه منا عرض نفرمودند و بیشتر ذکر مصیبت حضرت اباعبدالله(ع) را کردند. )

• صوت: دانلود


جلسه یازدهم (۹۴/۰۷/۰۲)

( در این جلسه استاد توضیحات مفصلی راجع به اسلام و رسانه عرض فرمودند. )

شما به هر فقیهی اگر مراجعه کنید بگویید آقا یک کسی آمده می‌خواهد اموال ما را بدزدد، من حق دارم مقابله بکنم یا نه؟ فقها همه می‌گویند حق داری. روایت معروفی است حضرت رسول اکرم و ائمه علیهم‌السلام می‌فرمایند «من قُتلَ دون مظلمته فهو شهید» هر کس که به او دارد ظلم می‌شود و برای دفاع از خودش مقابله کند، شهید است. در روایت داریم هر کسی درمقابل ناموسش، در دفاع از ناموسش یا در دفاع از مالش کشته بشود شهید است. گفتند این هم یک نوعی از شهادت است. چون این‌ها نشانه مردانگی است، نشانه مقاومت و مبارزه با اهل ظلم است. البته در برخی از روایات حضرت فرمودند: من اگر کسی بخواهد بیاید مالم را از من بگیرد، بدانم جانم در خطر است، من جانم را به خطر نمی‌اندازم. پول را می‌دهم برود. چون ارزش جان انسان بیشتر است؛ اما اگر کسی از سر غیرتش مقاومت کرد و کشته شد، مورد ملامت و مذمت نیست. نمی‌گویند آقا تو خودکشی کردی. می‌گویند تو مردانگی کردی غیرت به خرج دادی. یا اگر خواستند به ناموس کسی تعرض کنند، مقاومت کرد در این راه کشته شد، مورد مذمت و ملامت نیست. نمی‌گویند چرا جانت را از دست دادی. یا در روایت دارد که اگر کسی به ناموس انسان تعرض کرد، حالا با شرایطی، فرمودند حق داری که بکشی‌اش و حرجی برایت نیست.

• پی دی اف: A4

• صوت: دانلود


 

همچنین ببینید

استاد وکیلی- هیئت لبیک مشهد

«روش برخورد با فساد در حکومت اسلامی»| حضرت استاد حاج شیخ محمدحسن وکیلی در هیئت لبیک مشهد- فاطمیه1396

در ادامه می‌توانید جزوه‌ی سخنرانی حجت‌الاسلام و المسلمین حاج شیخ محمدحسن وکیلی را در پنج …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *